Ще отнемат ли роботите работата ни, както твърди Ерик Бриньолфсон от Масачузетския технологичен институт, или всъщност технологичните промени се забавят, както твърди Робърт Гордън от университета в Нортуестърн?
Несигурност на работното място
Това, пред което сме изправени, е нещо по-голямо от макроикономическа несигурност. Понятието „работа за цял живот“ вече не съществува. Очаква се младите хора, които тепърва навлизат на трудовия пазар, до края на живота си да сменят общо 15-20 работни места. Това звучи доста разумно, като се има предвид, че сътресенията на пазара сочат, че има голяма вероятност дори и големите имена сред фирмите да не успеят да оцелеят за период по-дълъг от 40 години.
Прехвърляне на рисковете
Много от рисковете се изместиха от обществото или отделните му групи върху физически лица и особено върху младите хора.
Прехвърлянето от пенсионни планове с дефинирано плащане към планове с дефинирани вноски направи така, че инвестиционният риск се измести от фирмите към работниците. Високите цени на жилищата означават, че единственият начин да притежаваме дом е да поемем огромен дълг на плещите си. След това се появява и още един риск – в напреднала възраст се налага намиране на значителни средства за намиране на човек, който да се грижи за нас на старини.
Всичко това поставя въпроса: какво можем да направим, за да управляваме тези рискове? Според Робърт Шилер от университета Йейл има много неща, които политиците биха могли да направят, за да разпределят рисковете по-добре. Според него, теоретично трябва да съществуват финансови продукти, които да ни позволяват да се застраховаме срещу подобни рискове.
Вместо да прекараме живота си в безсмислено чакане на промяна, по-разумното решение би било да вземем нещата в свои ръце и да се справим сами с проблемите, които пряко ни засягат. За щастие, има много неща, които бихме могли да направим.
Бъдете достатъчно гъвкави, за да се справите с промените
Съществува един основен принцип: бъдете гъвкави, за да се справите със сътресенията и промените.
Тези от вас, които са достатъчно млади и тепърва избират пътя по който да тръгнат, първо трябва да придобият базисни умения. Това са умения, които могат да бъдат приложени в професии от различни отрасли, като: право, счетоводство или преподаване.
Това също означава, че ако е възможно, би било хубаво да започнете да печелите добри пари веднага щом започнете работа. Това трябва да се случва паралелно с придобиването на базисни умения, за може по-късно в живота да си осигурите по-голяма гъвкавост. Ако това се случи, след време ще имате възможност да смените работното си място с по-ниско платено, но пък напълно отговарящо на личните ви желания и цели.
Представяме ви петте най-добри начина за управляване на дългосрочни финансови рискове според Дилоу
Мнозина от нас са минали възрастта, в която е било възможно да се направи подобен избор. Въпреки това, все още можем да направим много неща за по-доброто управление на дългосрочните рискове. Ето и пет възможности:
1. Спестявайте – започнете да го правите веднага щом можете. Не можем да предвидим дългосрочната възвращаемост на финансовите активи, но трябва да знаем, че капитализираната лихва (с натрупване) е мощна сила. Например, ако спестяваме по 1 000 лева годишно в продължение на 25 години, с реална възвръщаемост от 3% (обосновано предположение за пари в брой и акции), накрая на периода ще разполагаме с 36 459 лева. Но ако спестяваме в продължение на 30 години, ще получим 47 575 лева. Това означава, че инвестицията на допълнителни 5 000 лева ще ви донесе над 11 000 лева. Това е възвращаемост от над 100%.
2. Дръжте известна сума в банкова сметка. Да, реалните лихвени проценти са отрицателни, което прави съблазнително изхарчването или инвестирането им в по-рискови активи – което е точно това, което управителите на централните банки искат от нас. Но наличните спестявания дават огромно предимство, защото са лесно достъпни в извънредни ситуации, като например, ако загубим работата си. Що се отнася до продаването на акции за набиране на парични средства, може да се наложи да го направим, когато цените са временно ниски.
3. Не се опитвайте да хитрувате. Светът е непредсказуем, така че е не е възможно всичко да се получава по план. Решението се крие в това да не се опитваме да планираме всичко. Трябва да намерим разумен начин за разпределение на активите, с които разполагаме и да се придържаме към него. Лично моите финансови активи са разделени приблизително по равно между спестявания в сметки и акции. Рядко се случва това разпределение да се промени.
4. Инвестирайте в акции чрез тракер фондове. Те имат две големи предимства. Едното е, че имат ниски такси. Това е от значение, защото с течение на времето таксите се трупат в големи количества. Те подкрепят определена пазарна ниша, а не конкретни играчи в нея. Залагането на отделни компании в дългосрочен план е глупаво, защото в далечното бъдеще растежът на печалбите е непредсказуем, а рискът от корпоративни загуби е висок.
5. Избягвайте очевидните грешки. Те включват: прекалено често търгуване и плащане на такси за това; купуване на скъпи, активно управлявани фондове, които не реализират по-добри показатели от средните за пазара; съхраняване на губещи акции с надеждата, че тенденцията при тях ще се обърне; поддаване на партньорски натиск за закупуване на надценени акции.
В сложния и непредсказуем свят някои грешки са неизбежни. Нека поне избегнем тези, за които сме сигурни, че са такива.