EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Защо отличните оценки не са гаранция за най-добрата работа?

17 юни 2015

Този въпрос прави препратка към цената на образованието, която се разглежда в блога „Попитай Иън“, както и към уменията, които работодателите и обществото смятат за ценни.
Проучване на качеството на Нобеловите награди показва, че отличните оценки от най-престижните университети не са единственото, което има значение.

Бихте ли инвестирали в бъдещия успех?

Играчът от Националната бейзболна лига Ариън Фостър получи огромно медийно внимание миналата година, включително спечели място на корицата на списание Форчън, когато брокерската компания Фантекс предложи на феновете му възможност да закупят дял от бизнеса му. Фантекс предложи на Фостър 10 милиона щатски долара в замяна на 20% от бъдещите му печалби и възможност да продават акции от марката на спортиста. Ако кариерата му тръгне нагоре, инвеститорите щяха да оберат плодовете от успеха му. Ако пък кариерата му се срине, тогава инвестицията щеше да представлява една грандиозна загуба на пари.
Планът „Първично публично предлагане Фостър“ (Foster IPO) е бил замислен за 2013 г., но бе отложен заради контузия на играча.
Въпреки това този бизнес модел не е единствен по рода си – калифорнийската кредиторска фирма Ъпстарт, представена в списание Тайм миналата година, предложи на определен брой студенти еднократна сума в брой, в замяна на процент от бъдещите им приходи (въпреки че оттогава собствениците са сменили политиката си и са преминали към по-традиционните заеми).

Малък риск ли представлява това?

Основният въпрос пред всеки инвеститор, който проучва играчите на Националната бейзболна лига, е „Ще ми се отплати ли инвестицията в този човек?“.
За да дадем отговор, трябва да се върнем към въпроса в началото – в кой от приятелите си бихте инвестирали? Може би не сте избрали човека с най-високите оценки или най-интелигентния от гледна точка на запаметяването на факти и писането на есета. Ако е така, значи вие интуитивно осъзнавате важността на социалните умения.
Социалните умения, наречени още личностни умения (soft skills), се разглеждат отделно от техническите умения (hard skills), като владеенето на чужд език, умението за четене и писане на високо ниво или познанията по програмиране. Те включват неща като самоувереност, самоконтрол, владеене на емоциите, устойчивост, мотивация и лидерски качества. На всички тези умения не могат да се поставят оценки по готова скала, но въпреки това, те са важни за успеха в кариерата – проучване сред 3 000 американски работодатели показва, че те считат „личната позиция“ и „комуникативните умения“ за много по-важни от „академичните постижения“ при избора на бъдещ служител.

Нобеловият лауреат казва…

Един от застъпниците на важността на социалните умения е икономистът Джеймс Хекман, носител на Нобелова награда за икономика за 2000 г. На своя уебсайт Хекман описва резултатите от предучилищния проект Пери, който е бил проведен в Мичиган през 60-те години.
Тази програма е имала за цел да подобри IQ резултатите на група деца в неравностойно положение, като им е бил предоставен достъп до предучилищна подготовка. Въпреки че това довело до първоначално увеличение на IQ-то им, когато навършили 8 години, резултатите им от IQ теста били същите като на връстниците им извън програмата. Но след като тези деца пораснали, се видяло, че са по-различни от останалите – печелели повече пари, справяли се по-добре в училище и вероятността да извършат някакво престъпление била доста по-ниска.
 
Въпреки че програмата не изпълнила целта си да подобри IQ резултатите в дългосрочен план, тя е предоставила на децата необходимите социални умения, които са им били нужни за успех в живота. Позовавайки се на този резултат и на други подобни, Хекман твърди, че обществото трябва да обръща много повече внимание на насърчаването на социалните умения.

Ние всички можем да увеличим шансовете си за успех

Важността на социалните умения може да се прецени като се погледнат примерите с играча от Националната бейзболна лига и с учениците. Физическите умения, като сила и бързина, са важни за професионалните спортисти, но също толкова важни са и личностните умения като психическа устойчивост и постоянство. Такъв пример е бившият играч на Манчестър Юнайтед Рой Кийн, който не е бил особено силен или бърз, но е притежавал забележителни лидерски качества. По същия начин, интелигентността е важна за младия предприемач, но също толкова важни са мотивацията и социалните умения.
В края на краищата, живеем в свят, където хората обръщат внимание на това, което може да се измери. Лесно е да се провери БВП на населението, но не и неговото благосъстояние – затова и първото получава цялото внимание. Лесно е да се проверят оценките на даден служител от университета, но е по-трудно да се постави оценка на това как неговата индивидуалност прави колегите му по-щастливи и по-работоспособни.
Книгите за социалните умения започват да намират доказателства за това защо трябва да приемаме тези понятия по-сериозно, както и инструменти, с които да ги измерим. 
Като гледаме на тези качества като на реално усвоими умения, които можем да подобряваме, всички ние можем да увеличим шансовете си за успех в живота. 

Марк Игън
Консултант по „Наука на поведението“
 

Обратно към всички новини