EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Защо дори най-доброто образование не гарантира намирането на мечтаната работа

24 ноември 2016



Ако бяхте на 20 години и имахте възможност да инвестирате средства в идеите на един от вашите приятели, кого щяхте да изберете?

Този въпрос акцентира както върху качеството на образованието, така и върху уменията, които работодателите търсят. Според последните проучвания качеството не е свързано задължително с това дали един човек е бил отличник или е получил диплома от реномиран университет.

Бихте ли инвестирали в бъдещи успехи?

Преди години в пресата се вдигна много шум около футболиста Ариан Фостър (американски футбол), когато брокерската къща „Фентекс“ предложи на феновете да закупят акция от кариерата на играча. „Фентекс“ предлагат на Фостър 10 милиона долара срещу 20% от неговите бъдещи печалби и възможността да продават дялове от неговата марка. Ако кариерата на  футболиста потръгне успешно, инвеститорите печелят от неговия успех, а ако пък претърпи провал – губят много пари. Сделката бе планирана за 2013 г., но се отложи заради контузия на играча.

Този бизнес модел не е нещо невиждано досега - калифорнийската фирама Upstart, за която списание Timе писа миналата година, предложи на студенти огромна сума пари срещу дял от техните бъдещи доходи. В последствие компанията промени политиката си към по-традиционни модели като стандартните заеми.

Това инвестиция с по-нисък риск ли е?

Основният въпрос, който си задава всеки инвеститор, независимо дали оценява играч от футболната лига или завършващ студент, е дали инвестицията ще има възвращаемост? За да си отговорите на този въпрос ще се наложи да се върнете към началото на статията и отново да се попитате - в кого от вашите приятели бихте инвестирали? Най-вероятно не сте избрали човека с най-добро образование или най-висок интелект. Ако наистина е така, вие интуитивно осъзнавате колко са важни социалните, личностни умения.

За разлика от когнитивните умения (четене и писане на високо ниво, перфектно владеене на чужд език и др.), социалните умения включват самоувереност, самоконтрол, упоритост, мотивация и лидерство. Това са качества, които са от изключително значение за успешна кариера. Проучване сред 3 000 американски работодатели посочва, че „отношението“ и „комуникационните умения“ са определящите фактори при набиране на нови служители.

Носител на Нобелова награда казва…

Носителят на Нобелова награда за икономика през 2000 г. – Джеймс Хекмън - обяснява на сайта си резултатите от проекта Perry, проведен през 1960 г. в Мичиган. В него участвали деца в неравностойно положение в предучилищна възраст. Целта била чрез ежедневни занимания да се повиши тяхното интелектуално ниво. На 8-годишна възраст участващите в проекта деца били на същото интелектуално ниво като връстниците си. Когато пораснали обаче, животът на децата в неравностойно положение се променил коренно. Те печелели повече пари, имали по-добри резултати в училище и били въвлечени в по-малко криминални деяния.
Въпреки че програмата за развитие на нивото на интелигентност не постигнала голям успех в дългосрочен план, тя спомогнала за развитието на личностните умения на децата, така че те да завоюват успехи в живота. На база на тези резултати Хекмън твърди, че е необходимо и важно обществото да се фокусира върху развитието на именно такива социални умения.

Можем да подобрим шансовете си за успех

Можем да разберем значението на социалните умения в примера с играча от американската футболна лига и студента. Физическите умения - сила и бързина, са важни за професионалните спортисти, както и психическата издръжливост, и постоянството. Пример за това е и бившият капитан на футболния отбор „Манчестър Юнайтед“ – Рой Кийн, който освен сила и бързина, притежава и лидерски качества. Интелектът има значение за младия предприемач, но също толкова важни са мотивацията и уменията за работа в екип.
В края на краищата живеем в свят, в който хората обичат да сравняват и измерват. Лесно е да се изчисли брутният вътрешен продукт на една държава, но е трудно да се определи благосъстоянието на обществото. Лесно е да се видят дипломите на служителите, но не и как тяхната същност и умения правят колегите им по-щастливи и ефективни. Научната литература дава доказателства за това колко са важни социалните умения и че трябва да се вземат под внимание.
Развивайки тези умения, ние всички можем да подобрим шансовете си за успех.

Обратно към всички новини