Учители от цялата страна участваха във Финансови работилници „За парите и други важни неща“
05 октомври 2016
Може ли обучението по финансова грамотност да бъде забавно? Колкото и невероятно да звучи това – отговорът е категорично „Да“! Такова е мнението на близо 40 учители от цялата страна, които преминаха обучение по проект Финансови работилници „За парите и други важни неща“, реализиран от фондация „Инициатива за финансова грамотност“ с подкрепата на NN България.
Това е поредната измината стъпка по проекта на NN България и Фондация „Инициатива за финансова грамотност“, свързан с финансово обучение на ученици от горните класове на българските училища. В учебното помагало „За парите и други важни неща“ са разработени актуални за младите хора теми като: как се прави бюджет, финансовите аспекти на това, какво ще учим, за инвестициите - как да ги накараме да работят за нас, тристълбовия пенсионен модел и необходимостта да се мисли отрано за бъдещите пенсии, най-често срещани автомобилни ситуации и застраховките, които ще намалят неблагоприятните последици, за приятелството, любовта и парите, за най-важните неща, които трябва да се знаят при започване на работа и др.
Програмата е подходяща за интегриране в училищата в рамките на следните часове:
• За професионалните гимназии като част от общата професионална подготовка на учениците.
• В профилираните гимназии като част от избираемата подготовка.
• Отделни теми могат да бъдат адаптирани и като част от общообразователната подготовка по всички учебни предмети.
• Като част от допълнителната подготовка, която обхваща компетентности, отговарящи на интересите на учениците и подкрепящи развитието на заложбите им.
• В Часовете на класа, в частта за изграждане на граждански компетентности.
• Обученията по проект на МОН "Развитие на способностите на учениците и повишаване на мотивацията им за учене чрез дейности, развиващи специфични знания, умения и компетентности (Твоят час)" – фаза 1.
Целта на обучението беше да се представи разработеното Ръководство за провеждане на финансовите работилници и да се демонстрира как то може да се използва за повишаване на финансовите и житейските знания и умения на тинейджърите. Затова и учителите влязоха в ролята на ученици. Заедно с лекторите Росица Вартоник, Румяна Витньова и Теодора Панайтова те даваха съвети на закъсали с парите младежи, пяха „Една българска роза“, търсеха връзката между образование и житейска реализация и разбраха какво общо има между бонбоните и сложната лихва, пътуването във времето и осигуровките, детективската работа и бюджетирането.
Оценката на участниците е отлична. Не само за изпълненото с много позитивни емоции обучение и за лекторите, но и за разработеното по проекта Ръководство, съдържащо 10 финансови теми с 25 финансови работилници (по 2-3 на тема). И подходът, и начинът на поднасяне на материала са оценени като изключително иновативни и полезни. В тази връзка участниците споделят: „Никога досега не сме виждали и ползвали по-практично, лесно за разбиране и употреба помагало“.
Пътят напред е ясен – на младежите предстои да се забавляват и заедно с това да усвоят много полезни знания и умения. Предстоят и нови обучения за учители, които имат желание да помогнат на своите ученици да „навигират“ по-успешно в съвременния свят.
Обратно към всички новини