EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Справят ли се по-добре с управлението на своите финанси щастливите хора?

29 януари 2016

Проучвания сочат, че определено ниво на приходите може да окаже влияние върху нивата на щастие и удовлетворение от живота. Родителите понякога казват на децата си: „Просто бъди щастлив". Това отразява известна народна мъдрост, според която, ако на първо място поставим парите, това може да ограничи кръгозора ни или дори по-лошо, да развали моралните ни ценности. Противно на това разбиране проучване от 2010 г., проведено сред 1000 души от психолога Даниел Канеман и икономиста Ангъс Дийтън, констатира, че с нарастването на доходите, нарастват и нивата на удовлетвореност у хората.

Противоречието продължава

През годините са провеждани редица изследвания, но голяма част от тях не могат ясно да докажат пряка връзка между богатството и щастието. В проучването на Канеман, например, такава взаимовръзка има докато приходите достигат до 75 000 долара годишно. Освен всичко хората притежават склонността да се сравняват с околните. Те са нещастни, ако знаят че околните, например съседите им или хората, които се появяват по телевизията, са по-богати от тях. Следвайки тази логика обаче би трябвало хората, живеещи в по-заможни страни да са по-щастливи, но това невинаги се оказва така. На човек от Обединените арабски емирства средно се полага сума от около 65 000 долара, но страната се нарежда едва на 130 място в „Индекса Щастлива планета“ за 2012 г., създаден от Фондация „Нова икономика". Коста Рика зае първото място през 2014 г. с приходи на глава от населението в размер на 14 900 долара.

Може би щастливите хора печелят повече?

Възможно е обаче, ако правим неща, които ни правят  щастливи в други сфери на нашия живот, това да подобри включително и личните ни финанси. Щастливите хора могат да вземат по-добри решения и да бъдат по-продуктивни. Това може да им помогне да печелят повече. Щастието също така може да зависи от доброто здраве. Проучване от 2012 г. твърди, че „изключително нещастното" юношество се дължи на 30% по-ниски доходи на възраст до 29 г. - и „много щастливото" юношеството с доход, който е с 10% над средното ниво.

„Брутно национално щастие”

Един от основните проблеми е, че никой не знае как точно да измери щастието.
Но въпреки това нивата на щастие са от голямо значение, затова изследователите продължават да изучават тази концепция. Глобални институции като ОИСР (Организация за икономическо сътрудничество и развитие) разработват икономически показатели, които включват разнообразни подходи за измерване на благополучието.
Можете да прочетете доклада на ООН за 2015 г. за световното щастие тук.
Хималайското царство Бутан вярва, че има необходимост от индикатор за измерване на брутното национално щастие. Бутан го изчислява, като оценява девет области от живота, сред които са: здравето, околната среда и стандарта на живот. Интересно е, че индексът на Фондация Нова икономика не можа да даде оценка на страната Бутан: „нация, която е постигнала много от гледна точка на измерването на напредъка си, но по различен начин“. Малкото хималайско царство Бутан привлече вниманието на международната общност преди няколко години с твърдението, че „брутното национално щастие“ трябва да е по-важно от „брутния вътрешен продукт“, що се отнася до измерването на прогреса на една нация.

Пътят на Гръмотевичния дракон

Гражданите на Бутан се стремят да разкрият какво ги прави щастливи. Те се разграничават от западната литература на тема щастие и следват алтернативен модел за развитие.
Изглежда, че все още не е създаден лесен механизъм за разбиране на връзката между доходи и щастие. Един от отговорите може да се крие в това всеки сам за себе си да прецени как би изглеждал за него балансът между средства и щастие. Човек да следва своя собствен път може да се окаже по-лесно и по-приятно от това непрестанно да се сравнява с околните.

Обратно към всички новини