EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Притежавате ли едновременно и дългове и спестявания?

12 юли 2017


Да имате задължения по кредитна картна и едновременно с това да притежавате и спестявания изглежда като парадокс, но може би има причина, поради която много хора процедират точно по този начин.

За никого не е изненада, че много хора използват кредитните си карти за ежедневни покупки, а в отделни сметки държат спестяванията си. Истинската мистерия, обаче е защо някои хора попадат в кръговрата на дълговете и въпреки че разполагат със спестявания, с които биха могли да изплатят дълга си - не го правят.

Лихвите, дължими при заем, обикновено са по-високи от лихвите, спечелени от спестявания. Погледнато от по-рационална гледна точка, хората които имат както дълг, така и спестявания, могат да използват тези спестявания, за да направят покупка, да платят сметките си или нещо друго, като избегнат плащането на високите лихвени проценти при заемането им от банка например.

Пъзелът на дълга

В статия от 2014 г. Джон Гавъргуд и Йорг Вебер от университета в Нотингам, Великобритания разкриват, че 12% от хората, които наблюдават, действат точно по-този начин. Последиците се оказват големи, защото тези домакинства всяка година плащат средно около 650 британски лири (729 евро) за ненужни лихви.

Защо го правят?

Можем да си кажем, че тези хора просто не разбират, че могат да направят по-добра сделка. Но всъщност това не винаги е така. Гавъргуд и Вебер установяват, че хората, които действат по този начин с финансите си, са с по- грамотни финансово от други.

По подобен начин в работен документ на Федералната резервна банка в Бостън е установено, че хората, които притежават и дългове и спестени пари, са с по-висока финансова грамотност от хората, които имат задължения по кредитна картна, но не притежават никакви спестявания, както и от хората които нямат нито дългове, нито спестявания, но пък от друга страна тези хора са с по-ниско ниво на финансова грамотност от хората, които имат спестявания и нямат парични задължения.

Тази тенденция за дългове и спестявания не винаги се влияе от това кой колко пари печели. Различни проучвания установяват, че проблемът съществува както в семейства с ниски, така и в семейства с високи средни доходи.

Метод зад лудостта

Може би зад лудостта да имаш едновременно кредитни задължения и спестявания стои някакъв метод? Този начин на подреждане на финансите всъщност може да помогне за контролиране на импулса за харчене. Други проучвания сочат, че хората, които притежават и дългове и спестявания, са по-склонни да бъдат импулсивни или нетърпеливи.

Някои хора смятат, че да възстановят спестяванията си е много по-трудно от това да платят задълженията по кредитната си карта. Джонатан Мордъх, професор по публична политика и икономика от Нюйоркския университет, обяснява, че хората които намират за трудно да спестяват, намират за трудно и да използват спестяванията си, за да погасят натрупани задължения, защото се страхуват че няма да бъдат достатъчно мотивирани, за да възстановят отново спестяванията си.

Фонд за спешни случаи

Една от причините хората да не желаят да погасяват задълженията си чрез събраните си спестявания е защото смятат, че е мъдро решение да разполагат с парите си за спешни случаи, особено ако съществува риск да не получат достъп до пари или кредити когато имат най-голяма нужда.

Парите в спестовна сметка например, биха могли да се използват доста лесно. На практика обаче, хората често разделят психологически спестяванията от дълговете и задълженията си по кредитни карти.

Освен това, не всичко може да бъде платено с кредитна карта, затова някои хора може да предпочетат да запазят спестяванията си в брой.

Кое е най-доброто за вас?

Заслужава си да преглеждате сметката си, за да разберете колко са изразходените средства по кредитни задължения, вместо да ги изплащате със спестяванията си. Може би ще извлечете и ясни финансови ползи, ако изплатите дълговете си, а ако имате силен самоконтрол лесно можете да увеличите и размера на спестяванията си.

Обратно към всички новини