EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

При доброволните дружества няма компании под минималната доходност, надзорът проверява начина на изчисляване

30 март 2015

 Така инвестицията в доброволно осигуряване става една добра алтернатива, коментират играчи на пазара и припомнят, че вицепремиерът Николай Василев и финансовият министър Милен Велчев държат немалки суми в чужди пенсионни фондове. При универсалните фондове доходността от инвестираните средства за същия период се движи между изненадващо ниските 1.80 /Алианц/ до 15.81% /ING/, а при професионалните - от 5 /Алианц/ до 9.59% /ING/. От Държавната агенция за осигурителен надзор отказват коментар защо се получават толкова значими разлики в доходността, при сравнително еднакви портфейли, ограничени от законовите изисквания за инвестиции. До седмица ще приключи проверката на ДАОН за начина, по който се изчислява и разпределя доходността от пенсионноосигурителните дружества за тази година, съобщи за в. ПАРИ председателят на ДАОН Бисер Петков. Целта е да се проследи дали се спазват указанията на надзора, така че представянето на доходността да е съпоставимо за отделните видове пенсионни фондове. Няма сериозни разминавания между декларираната пред нас доходност и това, което реално е било разпределяно по партидите на осигурените лица, коментира Петков.

Надзорът трябва да изчислява годишното ниво на минимална доходност, за да проследи кой от фондовете е под него и да контролира покриването на недостига.

При доброволните фондове, в които се осигуряват близо 500 000 души, няма дружества под минималната доходност, установила проверката. За професионалните /153 419 осигурени/ и универсалните /около 1 200 000 осигурени/ все още не е минал законовият едногодишен период от постъпването на осигурителните вноски, който да позволи изчисляване на минимална доходност.

Надзорът въвежда ред в сметките на пенсионните дружества, след като Върховният административен съд оспори през октомври Национален счетоводен стандарт 26, свързан с отчитането на фондове. Решението на съда е по повод жалба на Българската асоциацията на пенсионните дружества, след като от началото на тази година бе въведена промяна в стандарта. Тя задължи дружествата да формират преоценъчен резерв преди разпределението на доходността по партидите на осигурените лица. Сега това изискване отпада.

Данните, които до третото тримесечие сме подали за доходността на годишна база, са абсолютно несъпоставими, коментираха представители на пенсионните фондове. Два от фондовете - Доверие и БПОД, не са заделяли никакъв преоценъчен резерв през годината. Останалите са започнали да го правят през различен период от време и в справките им до ДАОН не са отчетени акумулираните резерви. Сега те ще трябва да разпределят тези средства по партидите на лицата. Очаква се това да доведе до по-високи резултати, най-вече за професионалните и универсалните фондове. Едва в края на годината ще се получи реална представа за доходността от пенсионните фондове.

Проверката на ДАОН ще изясни дали обявената доходност е брутна, или нетна. Т. е. дали от нея са извадени инвестиционните такси в полза на дружествата.

Към деветмесечието на т. г. по данни на ДАОН 65% от активите на фондовете са инвестирани в ДЦК, а 24.4% - в банкови депозити. Останалите 10% си поделят вложенията в общински облигации, недвижими имоти и други инвестиции.

Доходността, която дават банковите депозити /на практика една безрискова инвестиция/, в зависимост от срока се движи от 0.7 до над 6% на годишна база.

С още по-ниска степен на риск са държавните ценни книжа. За тримесечните ДЦК в момента доходността е 3.17% на годишна база, а с удължаване на срочността /максимум 10 години/ се достига доходност до 8% годишно.

Общинските облигации осигуряват 9% фиксирана годишна лихва, или ОЛП плюс 3 пункта. При ипотечните облигации, емитирани от банки, доходността варира от 7% годишно за двегодишните емисии до 7.8% годишно за тригодишните.

Вложенията в държавен дълг, деноминиран в чужда валута -еврооблигации, брейди книжа и валутни ЗУНК, са друга алтернатива. Те дават доста добра доходност, но големите номинали ограничават дребния спестител до пряко участие. Например за да се купят еврооблигации от емисията на България с падеж през 2013 г., която притежава годишен купон от 7.5% и по текущи пазарни цени осигурява доходност около 7.6%, трябва да се броят поне 10 000 EUR.

Инвестиционна алтернатива за тези, които имат свободни пари, са акциите на публичните дружества. В момента на БФБ се котират акциите на близо 350 компании. Деветте най-големи и ликвидни акции през тази година от началото на годината досега са реализирали доходност от близо 45%.

СПРАВКА ЗА ДОХОДНОСТТА ОТ ИНВЕСТИРАНЕ НА СРЕДСТВАТА НА ПЕНСИОННООСИГУРИТЕЛНИТЕ ДРУЖЕСТВА КЪМ СЕПТЕМВРИ 2002 Г.

/в процент на годишна база/

Дружество ДПФ УПФ ПФП
ПОК Доверие

10.06

11.13

9.25

СКПОК Родина

7.50

5.42

7.91

ПОК Съгласие

5.39

9.90

7.68

ПОД ЛУКойл Гарант България

7.99

7.83

7.81

ING ПОД

9.61

15.81

9.59

ПОД Алианц България

4.76

1.80

5.00

БПОД

6.46

8.49

5.99

ПОАД Нютон сила

7.19

7.57

6.99.

Мила Кисьова
Обратно към всички новини