Първият, който иска да смени пенсионния си фонд, избира да се осигурява в ING
31 март 2015
През миналия месец стартира първата по рода си процедура за вливане на две пенсионно-осигурителни дружества и управляваните от тях фондове – “Пенсионно-осигурителна компания Доверие” и “Българско пенсионно осигурително дружество”. Съгласно закона при вливане на фондове осигурените лица имат право да продължат участието си в новосформирания фонд или да се прехвърлят в друг пенсионен фонд, управляван от друго пенсионно дружество. Те могат да се прехвърлят в срок до един месец, след като бъдат уведомени от вливащото се дружество за извършваното преобразуване.Това се отнася както за осигурените в доброволните фондове на двете дружества, така и за осигурените в допълнителните задължителни фондове – универсален и професионален. С първия осигурен, който подаде заявление за промяна на участието си в универсален пенсионен фонд, Мариян Иванов, разговаря Николина Димитрова.
ВИЗИТКА
Име - Мариян Иванов
Възраст - 27 години
Зодия – Близнаци
Професия – застраховател (без бухалка)
Професионален опит – ДЗИ, ИНТЕРАМЕРИКАН БЪЛГАРИЯ ЗАД
Настоящата позиция – Директор на агенция “София – 3” на ИНТЕРАМЕРИКАН БЪЛГАРИЯ ЗАД
Господин Иванов, Вие сте първият осигурен, които се прехвърля от един универсален пенсионен фонд в друг. Какъв беше мотивът Ви за това?
Не съм си и мислел, че може да бъда първото осигурено лице в България, което сменя своя универсален пенсионен фонд. Разбрах за това след като получих входящ номер 1 на документите си прехвърляне. За мен е много важно да се погрижа за бъдещето си, колкото и тривиално да звучи това. Чрез допълнителното пенсионно осигуряване всеки би могъл да направи една добра и сполучлива инвестиция. Считам, че решението ми да се прехвърля от Български универсален пенсионен фонд в ING Универсален пенсионен фонд ми дава именно това. Искам моите средства да се управляват по най-добрия начин и затова щом получих законова възможност за прехвърляне, веднага го направих.
След реформата в пенсионното осигуряване всеки човек има възможност сам да влияе върху това какви пенсии ще получава. Много хора нямат позиция и мнение по въпроса, смятат, че изборът на пенсионен фонд, не ги касае. Приемат това само като една нищо и никаква формалност, от която нищо не печелят. Важното е да се разбере, че този въпрос засяга тяхното бъдеще и финансово спокойствие, когато се пенсионират.
Вашият професионален опит е в сферата на финансите. Какво бихте препоръчал на хората без такъв опит при избора им на пенсионен фонд?
Професионалният опит, които имам, ми дава възможност за много точна преценка на предимствата и недостатъците на пенсионните фондове у нас. Мисля, че дори и хората без такъв опит могат да се ориентират добре при избора на фонд. Това ще бъде още по-лесно след година-две, тъй като резултатите на пенсионните дружества при управлението на средствата на осигурените ще бъдат достатъчно показателни. Според мен, при избора на фонд е важно да се обърне внимание на доходността, която е реализирана от инвестициите на фондовете през последните няколко години. Тези показатели, обаче трябва да се сравняват не само между фондовете, а и с инфлацията през съответния период. Сигурността на пенсионния фонд се обуславя и от опита, който има компанията в тази дейност, както у нас, така и на международните пазари.
Аз предпочетох ING, защото знам, че това е голяма и стабилна финансова институция, позната навсякъде по света. Това е компания, в която работят професионалисти, и която се грижи добре за парите на своите милиони клиенти по цял свят. Важен плюс за ING е това, че пенсионното осигуряване е основен бизнес на компаниите с това име навсякъде по света. Мисля, че това е гаранция за професионализъм, а той, от своя страна, е гаранция за сигурността на средствата във фонда. Познавам добре дейността на ING и защото те са един от партньорите на ИНТЕРАМЕРИКАН БЪЛГАРИЯ ЗАД. Смятам, че моите твърдения се потвърждават от резултатите на ING в България през последните две-три години. Мисля, че участието на всеки от нас, осигурените в ING, в тези фондове е възможност да бъдe част от един глобален и сигурен свят.
Как точно се извършва прехвърлянето в друг пенсионен фонд?
Въпросът ви е свързан с изискванията, които са поставени пред осигурените лица, които желаят да се прехвърлят. По този повод искам да изкажа мнението си за процедурата за промяна на участието в пенсионен фонд. Аз смятам, че тя е, меко казано, тромава и отнема време. Аз получих от БПОД писмо-уведомление за вливането. В него имаше само един екземпляр от формуляра за прехвърляне, а в указанията в писмото пишеше, че те са три. Когато отидох на посочения в писмото адрес се оказа, че няма печат на БПОД АД и се наложи да ходя отново след три дни. Между другото, в цялата страна има само един офис на БПОД, който приема документи за прехвърляне. Аз все пак минах по този труден път, но смятам, че много хора ще се разколебаят поради това, че трябва да отидат в работно време, живеят в провинцията, а може въобще и да не получат самото писмо-уведомление. С две думи, смятам, че начина на прехвърляне не помага особено на хората да осъществят избора си.
в-к Пари
Обратно към всички новини