EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Кеш - Кариера представя Катерина Максимова

25 март 2015


Това са хора с неизчерпано любопитство към света и мирозданието, чийто живец не е заглъхнал под пепелта на рутината, а непрекъснатото трупане на професионални знания не изчерпва капацитета им да поемат и от други сфери. Да се разговаря с тях е не само удоволствие, но и... изпитание – човек трябва да се надига на пръсти. И темите никога не свършват – единствено рамките на наличното времето слагат край на раздумката. Сред тези хора е и Катерина Максимова. Тя е не само «бяла врана» в дилърската професия, която рядко прави реверанс на дамите – то пък в коя ли професия, особено на управленско ниво, дамите не трябва да доказват иначе приетото за очевидно при «силния пол». За професионалните й качества говорят заеманите от нея позиции – вицепрезидент на клона на ING в София, председател на управителния съвет на Българската дилърска асоциация, както и на регламентния комитет на индекса СОФИБОР. Освен всичко друго, г-жа Максимова е и интересен събеседник, включително и на теми далеч от финансовата сфера. Не, циганката, дето хвали Катерина Максимова, не е умряла. Нито пък наближаващият Осми март е активизирал феминистките настроения на пишещата тези редове. Когато човекът е интересен, журналистът нищо не може да направи, освен да го оцени едно към едно, дори с риск да бъде заподозрян в личен или корпоративен PR. Следващите две страници би трябвало да докажат това твърдение. Иначе срам за професията - Разговаря Чайка Христова


Катерина Максимова се ръководи от принципа: - "Най-добре е да бъдеш добър, ако ти е предоставен този избор".


Добра е майката, която дава перспектива и разширява кръгозора
Смелият човек е щедър - той знае, че не е случайно и за малко на мястото си


Какво ви харесва в дилърската професия?
Човек, който работи това, не го възприема като професия – просто работата му е интересна и е част от живота му. Дилърите са хора с определени качества, които могат да носят отговорност и да взимат решения.


Това ли са най-важните качества?
Не само. Изискват се съобразителност и много знания - икономически, математически… Един добър дилър познава не само инструментите и пазара, но и участниците в него, дори влага и елемент на психология. Математическият усет е също много важен. Особено важно е въз основа на всички знания, които притежава, да може да действа.


И да постига резултати?
И резултати. Но по-важното е да действа - много хора имат знания и информация, но в крайна сметка не са способни на действие.


Като се каже дилър, човек винаги си представя Лондонската борса, Нюйоркската, Чикагската и всички тези млади хора, които са страшно концентрирани, активни и много агресивни. Това дава ли някаква представа за човека-дилър?
Агресивен в търговията не означава непременно и агресивен в живота - в никакъв случай. Второ, всичко зависи и от мястото, където работиш, и от сектора, в който търгуваш. Пазарите са различни. Валутният пазар е динамичен и тези, които го правят, са млади хора, с изключителни качества и бързина.


Ако говорим за пазар на структурирани инструменти – там една сделка изисква седмици подготовка и в никакъв случай не прилича на екшън на борсата. Подготвителният процес е по-дълъг - комбинирането на инструментите, изчислението дали това съответства на нуждите на клиента. Различните типове пазари имат различна скорост на действие.


Съвременните финансови инструменти, особено дериватите, са абстрактни - абсолютната абстракция на икономиката, и хората трудно намират връзката между тях и реалната икономика. Дилърите мислят ли за икономиката, която стои зад инструментите?
Вярвам, че точно заради дериватите повече никога няма да се повторят големите кризи от началото на 20-и век - имам предвид глада от 1929 и 1930 г. Парите са като кръвта, и когато финансовата система е ефективна, тя (като сърцето) ги насочва там, където са нужни. Когато прави сделка, всеки влага информацията, с която разполага. Всичко в крайна сметка се базира на реалната икономика. Истината е, че финансовите пазари реагират много преди нещата в икономиката наистина да са се случили. А дериватите са тези, които позволяват на хората с малка сума да заемат голяма позиция, т.е. да се чуят повече хора на пазара, ако мога така да се изразя. И благодарение на дериватите много по-бързо се реагира на очаквани икономически събития - така те се смекчават и не се случват.


Освен че предполага много знания и лични качества, позицията ви е и отговорна.
Може да се каже – отговарям за парите на банката.


Това страшно ли е? Повечето хора изпитват ужас, когато става дума за толкова пари, и то чужди.
Не. При това аз не го правя сама. Екипът на ING Bank е висококвалифициран, разчитам на тях и се старая от своя страна да не ги подвеждам. Правилата са строги, но в рамките на тези правила се взимат поредица решения и затова работата е много интересна.


А защо е толкова мъжка тази професия?
А защо да е мъжка?


Много са малко жените в нея – особено на мениджърско ниво. Разбрах например, че в цялата ING Group, те са всичко две.
Има и други такива професии. Трябва да отбележа, че в България нещата не стоят точно така - от 35 банки на такава позиция сме четири. Но да, по-рядко е женското присъствие. Що се отнася до мениджърското ниво, това е валидно навсякъде - независимо от професията, независимо от сектора, независимо от държавата, мениджмънтът е основно мъжка професия. Но смятам, че нещата се променят...
Но на мен лично това никога не ми е пречило - никога не съм се чувствала по някакъв начин ощетена или “бяла врана”. Никога полът ми не е бил пречка в професионалното ми развитие.



А бил ли е повод за гордост, за самочувствие?
Понякога го споменавам като любопитен факт, но по принцип не. Освен това трябва да си го признаем - в това отношение в известна степен сме привилегировани. Ние, жените, имаме право на избор – дали да правим кариера, или не. Дали да се отдаваме на професията си, или не. И ми е трудно да разгранича кога принадлежността към женското съсловие е реална пречка, кога оправдание. Да, има обективни дадености. Предполагам, че не за всички жени и не навсякъде е еднакво. Предполагам, че все пак мъжете ще бъдат предпочетени по-скоро поради начина, по който се възприемат от другите мъже. Но това са неща, които би следвало с времето да се преодолеят – в близките 200 години...


Високата позиция предполага и заетост, а се смята, че жената е основният човек в семейството, в домакинството - тя трябва да поеме всички грижи около него, около децата...
Опираме до същото - как жената възприема себе си, какво е важното за нея и трябва ли й оправдание. Наистина вярвам, че повечето неосъществени професионално жени търсят оправдание в пола си. Може би така са ме научили – майка ми се пенсионира като полковник. Отгледа ме баба ми - освен, че е била учителка, тя беше и широко скроен човек. И никой не ме е учил да се възприемам като жена-домакиня. А и в един друг смисъл жените са си виновни – нали те възпитават мъжете!


А на вас тази заетост пречи ли ви да бъдете добра майка, да имате време за домакинството, за себе си?
Според моя опит, майките, които са изградили служебен авторитет и имат професионални успехи, когато децата им пораснат, получават много по-голямо уважение от тях, отколкото тези, които са се отдали единствено на семейството. Какво значи добра майка? Коя е по-добрата - тази, която е чистила, хранила, правила сладкиши всеки ден и е създавала уют? Или тази, която е дала увереност, дала е перспектива, отворила е един друг свят, нов начин за мислене на детето си, разширила е кръгозора му?


Такива майки са по-полезни на децата си, в края на краищата...
Всъщност, да. Освен това светът се променя и битовизмите, които по-рано са отнемали огромно време, постепенно могат да бъдат решени и по друг начин. Човек може да сготви, а може да купи и готова храна. Може да изпере, но може да даде нещата и на химическо чистене. Т.е. личният труд не е чак толкова важен. Но все пак, или точно заради това, си е въпрос на личен избор.


Какво правите в свободното си време?
Имам няколко хобита. Преподавам - водя курсове в Нов български университет, веднъж седмично, но ми отнема две вечери – лекцията трае час и половина, а подготовката е три часа, за да бъде тя прилична. Освен това в момента съм председател на Дилърската асоциация и съм председател на Регламентния комитет на индексa на българския пазар, което всъщност не е много ангажиращо.


Колегите мъже избраха жена да ги “командва”?
Трябва да питате тях защо. Истината е, че никога не съм чувствала някакво отношение, което да е различно - поне в дилърските среди няма такова.


Имам усещането, че в България е по-различно. Когато пътувам, дори на Запад, се чувствам по-бяла врана от това, че имам професия, отколкото в България. Вашият опит какъв е?

Да, така е. Социализмът си имаше и добрите страни - всички трябваше да работят.


А може би българките са наложили друго отношение към себе си... Да се върнем към свободното време. Говорихте за обществени ангажименти, те са важни, но предполагам, остава и свободно време?
Да. Срещам се с приятели, чета книги – все по-малко напоследък. Много обичах да чета фантастика, сега като че ли нямам специални предпочитания - каквото ми попадне, каквото ми препоръчат. От време на време ходя на кино. Сутрин тичам. Няма нищо специално - може пък да се запаля по нещо друго с течение на времето.


Вие сте единствената българка, участвала в големия маратон в Ню Йорк. Как стигнахте до там?
Ами случайно. Започнах да тичам сутрин, влязох във форма. А маратонът отдавна ме привлича. Спомням си преди години го даваха по “Евроспорт” и ми се сториха ужасно красиви всички тия хора, които тичат 42 км просто за идеята. Но това беше преди време. Участието ми беше стечение на обстоятелства – от една страна съм го искала, от друга страна постепенно ставах все по-добра в тичането - в началото се преборих с 2 км, след това с 4, а след това си казах: добре, защо да не опитам и 40 км. Някак си друго е, когато има конкретна цел. И дойде другата интересна случайност – тъкмо си мислех, че това е много добра идея и във вътрешния сайт на банката с новините видях, че ING спонсорира Нюйоркския маратон. И като се съберат три неща, и предизвикателството...


Как се класирахте на този маратон?
О, мястото няма значение. Участваха около 40 хиляди души, бях след първите 2/3. Важното е да се завърши - 42 км и 195 метра са все пак. Пет часа и осем минути – лично време.


Какво прави човек през всичкото това време? Краката работят, тялото работи, но умът е свободен, а той е свикнал непрекъснато да върти нещо…
Е, в началото започнах с огромно притеснение. Първите 10 км си мислех дали въобще ще мога да го направя - не съм тичала такава дистанция. Започнах много бавно и плахо и през цялото време се притеснявах дали няма да се изморя. След 10-ия километър установих, че съм доста свежа, и усилих темпото, а човек като усили темповете се съсредоточава в него. В средата разбрах, че започнах да се изморявам.


Интересното е че на хората, които тичат със спокойно темпо, им остава време да си поговорят даже: “Първи маратон ли ти е? – Да, първият. Как се чувстваш? - Да, ама твърдо съм решила да го финиширам.” Такива работи. Приятно е.


През останалото време?
Мислиш.


Но за какво?
Трудно ми е да се сетя. Да, има време, за да останеш сам със себе си и да прехвърлиш това, което те вълнува в момента. Не съм го правила, но другият вариант е да слушаш музика. Даже съм си мислила, дали да не взема касетки за езиково обучение. Но на практика никога преди не съм бягала такива разстояния.


Участвали сте и в маратона в Истанбул.
Е, там не беше пълната дистанция, само половината - беше като подготовка, 2 месеца преди Нюйоркския. През този септември смятам да опитам да изтичам целия.


Как протичат вечерите, когато сте заедно с дъщеря ви?
Първо, те не са много. Много съм доволна, че общуваме свободно, можем да си разкажем как ни е минал денят. Естествено, имаме и спорове. Но винаги се старая, когато искам нещо, или не разрешавам нещо, или моля за нещо, да обяснявам защо. Защото, според мен, независимо от възрастта, всяко дете е достатъчно интелигентно, за да разбере.


На какво искате да я научите?
Ами тя си е тя. Всъщност винаги съм искала тя да бъде по-уверена, да общува по-лесно. Може би защото аз съм доста затворен човек. И винаги държа тя сама да прави изборите си. Опитвах се (и все още го правя) да я накарам да разбере, че човек трябва да си свърши работата и да носи отговорността за последствията от избора си.


Това ли цените и у другите – да умеят да носят отговорност?
Да. И толерантността и честността – на първо място толерантността. Защото само така можем да общуваме нормално - човек трябва да приеме, че никой не е съвършен. Да опита да разбере другия. Много ценя и смелостта – само смелите хора могат да те научат на нещо, да ти помогнат. Защото според мен страхът е основният мотив за агресия. Смелият човек е щедър и благороден - който си знае цената, вярва в себе си, върви по пътя си, който знае, че не е случайно и за малко на мястото си.


Г-жа Катерина Максимова е родена на 12 април 1966. Работи в ING Банк клон София като Началник отдел Финансови пазари и Вице-президент. Завършила е Московския кооперативен институт, Русия (1987). Специализирала е монетарна политика, финансови пазари и трежъри в редица престижни институции - Банков институт UNICO, Амстердам, Холандия; Федералния резерв в Ню-Йорк и Канзас, САЩ; МВФ - София; Обединен виенски институт, Австрия и др. В банковата система е от 1994г. - работила е в Българска народна банка, Райфайзенбанк - България, Ситибанк клон София. Председател е на регламентния комитет на индекса СОФИБОР, на управителния съвет на Българската дилърска асоциация и води курс “Финансов инженеринг” в Нов български университет.


в-к Кеш
Обратно към всички новини