Футболистът Ашли Коул за емоциите и парите
30 март 2015
Тази идея е позната на всеки, който някога е ходил до магазина гладен и в крайна сметка е похарчил много повече от обикновено, защото е надценил моментните си желания.
Често виждаме този модел на игра сред футболистите - ако голямо име във футбола получи увеличение на заплатата, съотборниците му също започват да изискват повече от чувство за справедливост (въпреки че те вече печелят огромни суми). Да вземем за пример английския защитник Ашли Коул, който пише, че е бил "разтреперан от гняв", след като от Арсенал му предложили £ 55,000 на седмица вместо очакваните от него £ 60,000. Това е краен пример, но все пак справедливостта и доверието са изключително важни фактори за икономическото поведение и двете са неразривно свързани с емоциите. Те са и две от най-големите области на изследвания в поведенческата икономика през последните 20 години.
Емоционални връзки
Парите и емоциите несъмнено са взаимно свързани.
Всички знаем как емоциите могат да замъглят възприятията ни, като ни накарат да се съсредоточим върху драматични картини за сметка на ежедневните детайли, които всъщност са много по-важни за ежедневното ни щастие. В този смисъл дори и ако спечелим от лотария, всекидневното щастие в крайна сметка зависи от други важни фактори, като например разговорите с приятели. Тази "илюзия на фокуса" е обобщена най-добре от психолога Нобелов лауреат Даниел Канеман, който казва: "Нищо в живота не е толкова важно, колкото си мислиш, че е, докато си мислиш за него".
Трябва да бъдем много предпазливи със силните емоции, когато става въпрос за финансови решения. Относително кратки моменти на въодушевление, като например покупката на нова кола или къща, може да има дългосрочни неблагоприятни последици за финансите ни.
Всъщност щастието е резултат от сложно уравнение (което според някои може да включва кратко пътуване, повече време с приятелите и семейството или добро здраве) и изисква да намерим баланса между редица фактори.
Обратно към всички новини