EN
KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Връзка с нас

online clients widget icon online clients widget icon

Дигитален портал

piece price piece price

Стойност на дял

calculator widget icon calculator widget icon

Калкулатор за прогнозна пенсия

Форум „Професиите на бъдещето“ събра на едно място ученици, студенти и бизнес

03 април 2017


На 29 март 2017 г.
в София с пълна зала и заряд за успешна професионална реализация в очите на над 400 студенти и ученици се проведе третото издание на Младежкия кариерен форум „Професиите на бъдещето“ в Иновационен форум „Джон Атанасов“ в София тех парк. Тази година фокус на събитието бяха професиите във финансово-счетоводния сектор и финансово-технологичната сфера и кариерното бъдеще, което те предлагат на младите хора в идните години.

Събитието започна с поздравителни думи от изпълнителния директор на JA Милена Стойчева, заместник-кмета по финанси на Столична община, Дончо Барбалов, и д-р Михаил Мусов, научен секретар на „Катедра счетоводство и анализ“ от Финансово-счетоводния факултет на УНСС.

Олег Григоров от NN България говори изключително увлекателно за професията на личния финансов консултант. Той трябва да бъде добре запознат с финансовия инструментариум, който може да предложи на своите клиенти и с изключително висока емоционална интелигентност, за да може да отговори адекватно на реалните нужди на тези клиенти. Презентацията му предизвика редица въпроси, като например за мястото на коучинга във финансовото консултиране днес; за предизвикателствата, пред които се изправят финансовите консултанти; за личните качества и изискванията пред финансовия консултант.


Иво Русев, член на УС на JA България и търговски директор на Microsoft у нас показа на младежите с нагледни примери от бизнеса как всеки един от присъстващите в залата може да бъде проводник на положителната промяна – чрез иновация във финансовия сектор и всяка друга сфера на живота.

Променящата се роля на финансите очерта Айш Лили от Experian, генерален партньор на събитието. Самата тя със солиден опит и престижни квалификации в сферата на финансите сподели с младежите за въвеждането на роботи в работата на финансовите анализатори, като подчерта важната роля на човешкия елемент за тълкуването на тези анализи.

Десислава Дочева и Кристина Гугушева от финансовия екип на VMware говориха за симбиозата, от която финансите и технологиите създават нови кариерни възможности. Те представиха концепцията си за бизнес разузнаването (Business Intelligence) като за процес, воден от технологиите за анализ на данни и предоставяне на решения за действия, които да спомогнат управлението на бизнеса.

„Финансова кариера в публичната сфера“ беше темата, с която застана пред младежите Дончо Барбалов, заместник-кмет по направление „Финанси и стопанска дейност” на Столична община. От него аудиторията научи, че анализът на общински бюджети е област, в която изключително малко хора са специализирани и дава възможност за кариера в дълбочина.

Георги Кирилов от MDV Professional Education говори за професионалните търсения на всеки млад човек, който иска реализация в сферата на счетоводството и финансите и съпостави базата на образованието, било то и в престижен университет, с необходимостта от допълнителни обучения впоследствие, когато една или друга нова професионална област привлече вниманието на човек.

Кои са компетентностите на бъдещето, които ще банковият сектор ще търси в следващите години – на този въпрос заедно с публиката потърси отговори Радослава Кроснева от Societe Generale Expressbank, която представи проучване, проведено от банката. То показва, че сред основните качества, които ще помагат на професионалистите да се реализират в банковия сектор, и конкретно в Societe Generale Expressbank в следващите години, са гъвкавост, емпатия, активно слушане и аналитично мислене, смелост и проактивност.

Във втората част на форума експерти от различни области търсиха отговор на въпроса „Как да горим, без да прегаряме?“ Способностите и качествата за успех в кариерите на бъдещето, или малко повече за нещата, които няма да намерим в учебниците сподели с младежите Горан Йорданов от Swiss Education Group.

Димитър Вучев от Bloomberg TV България говори за талантите и. лидерите: или хората, които не прегарят, а повеждат другите със своя ентусиазъм. Едно от посланията, които той отправи към младежите в залата, беше да се научат да казва „Не“.

Гергана Павлова от Equinox Partners представи синдрома на прегарянето, като го разгледа освен като социално явление – и като термин от физиката, астрономията и икономиката.

Панелът завърши с дискусия в която се включиха и Добромира Манасиева, директор „Човешки ресурси“ на Experian и Надя Василева, член на УС на JA и управляващ директор на Manpower за България, Сърбия и Хърватска.

Модератор на третата част на форума, наречена „C-level или опитът“ беше изпълнителният директор на JA България, Милена Стойчева. Нейни събеседници бяха управляващите мениджъри и директори на шест водещи компании от финансовия сектор – Николай Стойков, Главен изпълнителен директор (NN България), Станислава Танева (Citibank), Евгени Бенбасат (Metlife), Ваня Манова (Mastercard), Цветанка Минчева (UniCredit Bulbank) и Орлин Хаджийски (PWC). От първо лице те споделиха своя професионален опит с младежите в залата, отговориха на въпроси за успеха, за бъдещето на мениджмънта и лидерството, за силата на образованието и непрекъснатото учене и усъвършенстване и за потенциалната възможност след години дори позиция като „изпълнителен директор“ да се заеме от робот. Учениците и студентите потърсиха и личен контакт  с участниците в този заключителен панел след края на форума и в личен диалог зададоха още въпроси, които ги вълнуват, по пътя на професионалната им реализация във финансовия сектор.
Обратно към всички новини