Банкирането в Интернет
30 март 2015
Как да управлявате парите си онлайн?
Едно от най-големите предимства на Интернет е, че значително улеснява много рутинни операции като изпращане на писма, намиране на информация, преглеждане на актуалните новини и други. Постепенно с развитието на Мрежата станаха възможни и услуги като онлайн пазаруване, видеоконферентни връзки или поточно предаване на информация. Потребителите обичат Интернет, защото той пести време и средства. Дейностите, за които в миналото са били нужни часове или дори дни, днес можете да извършите само с няколко щраквания на мишката. Това особено важи за онлайн банкирането.
Каква са предимствата?
Просто си представете колко лесно е всичко – вместо да обикаляте из банката, да се редите от гише на гише, да попълвате десетки формуляри и бланки, вие стоите пред компютъра си и вършите всичко за минути. Интернет ви дава възможност да използвате услугите на банката и да получавате най-актуалната информация 24 часа на ден, 7 дни в седмицата, без да напускате дома или офиса си.
Сигурно ли е?
Напълно. Банките използват специален софтуер и криптиращи системи. След попълване на съответните формуляри в сайта, ще се наложи да отидете до най-близкия клон на финансовата институция, за да представите съответните документи и за да получите персонален цифров сертификат, който се инсталира във вашия браузер.
Да, всичко това звучи чудесно. Единственият проблем засега е, че българските банки, които предлагат развити възможност за онлайн достъп и осъществяване на финансови операции, са малко. Представяме ви най-добрите от тях.
ING България
В средата на миналата година ING България (www.ing.bg) предложи пакет от продукти и услуги онлайн, които към днешна дата включват банкиране, ипотечни кредити, поръчка на VISA карти, както и онлайн избор на ING доброволен и универсален пенсионен фонд.
Първият продукт, пуснат в Интернет през август 2001 година, е избор на ING Универсален фонд. В раздела “Пенсионно осигуряване” ще намерите три калкулатора, с чиято помощ можете да изчислите колко ДОД спестявате, как се натрупват средствата по индивидуалните партиди и каква пенсия да очаквате на старини.
ING е първата финансови институция, която предложи на клиентите си възможността да кандидатстване за ипотечен кредит онлайн. Процедурата продължава 19 дни, а през това време вие можете да следите с помощта на свой личен минипортал на кой етап от процеса се намирате и какво ви предстои. С помощта на калкулатора в раздела “Ипотечни кредити” можете да разберете какъв е погасителният план по вашия кредит, да получите сравнителна информация за различните начини на изплащане на лихва и други.
От сайта на ING можете да кандидатствате за получаване на картите VISA Electron и VISA Classic.
От няколко месеца ING предложи опцията онлайн/WAP банкиране. През Интернет или през WAP мобилен телефон клиентите на ING Банк могат да получат достъп до информация за салда и движения по сметки, депозити, кредити, актуални валутни курсове и лихвените проценти на банката. Отскоро бяха активирани услугите за извършване на активни операции по Интернет - плащания, срочни депозити и покупко-продажба на валута.
Първа инвестиционна банка
Регистрацията в Първия виртуален банков клон на ПИБ е безплатна. На адрес www.fibank.bg/bg/html/Services/issue_virtual_branch0.html можете да намерите пълно описание на Интернет услугите, които институцията предлага. За да можете да ги използвате, трябва да имате Windows 95/98/Me/NT/2000 или Linux с инсталирана кирилица. Нуждаете се от браузер Internet Explorer 4.0 (или по-висока) или от Netscape 4.0 с инсталиран SSL. Т. нар. Internet Home Banking ще ви позволи да откриете и да водите своя разплащателна сметка, да си издадете дебитна карта, да откриете срочен паричен депозит (в лева или във валута), да плащате в страната и чужбина, да получавате извлечения, да получавате информация за лихви, такси и валутни курсове и други. Таксите и комисионните, които ще платите, не се различават от посочените в стандартната тарифа на банката.
Добре е да прочетете внимателно условията, преди да се регистрирате на адрес e-fibank.bg/enroll. Банката не поставя никакви ограничения за своите клиенти онлайн – те могат да бъдат както частни лица, така и фирми. Регистрацията ще ви отнеме малко повече време, тъй като ще трябва да посетите най-близкия клон на финансовата институция, за да представите съответните документи (списък с нужните бумаги ще намерите на www.fibank.bg/bg/html/Services/issue_virtual_branch_docs.html). Сигурността ви се гарантира с персонален цифров сертификат (или секретен ключ), който трябва да инсталирате в браузера си. Възможно е и да експортирате ключа от един компютър и да го импортирате на друг, като тази операция е защитена със зададена от вас парола.
Обединена българска банка
Интернет банкирането е една от услугите, включени в пакета “Електронно банкиране” на ОББ (www.ubb.bg/bg/bnk_invest/index.html). Другите възможности, които имате, са банкиране през GSM, PC, телефон, АТМ (банкомати) и ПОС терминали. Но тук ще се спрем само на операциите, осъществявани през Мрежата. Адресът за влизане в системата “Интернет банкиране” на ОББ е https://ebb.ubb.bg/. Можете да използвате услугата на РС с Windows 95/98/NT и Internet Explorer 5.0 (или по-висока версия). Ще получите достъп до услуги като справки, банкови преводи, прехвърляния, нареждания и други. Естествено, можете и да получавате финансова информация и да следите валутните курсове на банката. Ценното в случая е, че ОББ ви дава възможност да плащате месечните си сметки за ток, вода, телефон и други подобни. Можете да плащате и различни комунални услуги, както и да следите своите задължения за тях.
След като се регистрирате безплатно на адрес www.ubb.bg/bg/bnk_invest/index.html, ще получите уникален клиентски номер. После трябва да изчакате, за да може вашата заявка да бъде одобрена. Ако всичко е наред, ще получите сертификат, който се инсталира в браузера. Можете сами да изпробвате Интернет банкирането - ще намерите демоверсия на адрес www.ubb.bg/bg/bnk_invest/internet_demo/index.htm.
От уеб сайта на ОББ можете да поръчате дебитните карти Maestro/Cirrus и VISA Electron. Щракнете върху линка “Евро”, където ще намерите калкулатор за изчисляване на курсовете на основните европейски валути.
Другите
За съжаление това засега са единствените родни финансови институции, които предлагат развити системи за онлайн банкиране. Скоро се очаква и “Насърчителна Банка” АД (www.nasbank.bg) и SG Expressbank (www.sgexpressbank.bg) да предложат подобни услуги в сайтовете си.
Друга подобна услуга, предлагана от българските банки, е т. нар. “електронно банкиране”. За да я използвате, не се нуждаете от връзка с Интернет, а и опциите, които получавате, са значително по-малко – получаване на информация за салда, движения и състояние на вашите сметки, валутни курсове, такси, комисионни и други подобни, както и да извършвате платежни нареждания и преводи. Ще са ви нужни компютър, модем и телефонна линия. От банката ще получите специален софтуер и гаранции за защита на информацията. Услугата се предлага от ТБ “Биохим” (www.biochim.com), “Росексимбанк” (www.roseximbank.bg), “Юнионбанк” (www.unionbank.bg) и раздела РС банкиране в сайта на ОББ (www.ubb.bg/bg/bnk_invest/index.html).
Проектът Balcard
Бъдещето обещава значително повече. От 1 февруари у нас започна изпълнението на първия етап от проекта Balcard за извършване на международни транзакции чрез Интернет с използване на карти, съобщи Александър Матрозов, изпълнителен директор на родния картов оператор БОРИКА. Balcard (Balkan prepaid card for secure cross border Internet Transactions) e част от програмата на Европейския съюз за финансиране на проекти, свързани с развитието на Информационното общество.
Проектът ще включва предимно микроплащания с карти с предварително запаметена стойност, базирани на международния стандарт за електронно портмоне. Balcard е пилотна разработка за създаване на технология, защитени механизми на достъп и регулации за извършване на международни транзакции чрез Интернет между страни от Европейския съюз и извън него. Balcard ще се разработва от консорциум, включващ компаниите Mellon Technologies (Гърция), БОРИКА (България), SchlumbergerSема (Франция) и банките Eurobank (Гърция) и Пощенска банка (България). Координатор е фирмата Mellon Technologies. Продължителността на проекта е 24 месеца, като през 2003 година ще започне пилотното му тестване и внедряване у нас и в Гърция.
В края на миналата година е приключила работата по програмата DUCATO, разработвана от Белгия, Холандия, Франция и Испания с участието на Europay International. DUCATO е пилотно тестване на международни транзакции с електронно портмоне, базирано на стандарта CEPS, който се използва, когато гражданин на една от посочените страни пазарува в друга.
Обратно към всички новини