Работата в клас е по утвърдено учебно съдържание на Джуниър Ачийвмънт България и ще се преподава от 34 учители, с подкрепата на 50 бизнес доброволци
В 34 класа в страната стартира програмата „Практични финанси“, със своето трето издание, което ще достигне до ученици от гимназиален етап в 31 училища в градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Кърджали, Габрово, Благоевград, Разлог, Пазарджик, Вършец, Враца, Тетевен, Пирдоп, Търговище, Елин Пелин, Вълчи дол, Монтана, Лом, Плевен и с. Черни Осъм, област Ловеч.
34 учители, обучени в преподаване на практическия курс по лични финанси ще водят предмета, а във всеки от класовете са предвидени между две и пет посещения от бизнес ментори от компаниите, осигуряващи и финансиране за реализацията на курса – NN България, BNP Paribas Лични финанси и УниКредит Булбанк.
„Свидетели сме на сериозно сътресение в капацитета на българското училище да подготвя младите хора за живота. От резултатите от проучването PISA става ясно, че близо половината ученици в България нямат знания и умения, които да им позволяват да правят преценки или да взимат решения в различен личен и професионален контекст, както и не могат да намират подходящо научно обяснение в ежедневна ситуация. Финансовата грамотност се разглежда като елемент от компетентността предприемчивост и инициативност и е ключово важно присъствието на такава практическа теория за живота в клас. Благодарение на бизнес партньорите на „Практични финанси“ предметът стига до ученици в страната вече за трета година и е важно тази устойчивост да бъде регистрирана и подкрепена от средата, включително на институционално ниво“ – каза Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA България.
Първите уроци в клас, както и стартовото посещение на бизнес доброволците са вече факт в повечето от училищата, където се преподава предметът през тази учебна година. Съдържанието е фокусирано върху 12 важни теми, свързани с личните финанси, сред тях разбиране на приходите и разходите, лично бюджетиране, кредити и застраховане в контекста на риск и инвестиции и др.
„Радваме се, че заедно с партньорите ни от JA България намираме правилния път и подход към българските ученици. Участието ни в „Практични финанси” e израз на желанието ни да подпомогнем младите хора в натрупването на знания и умения за управление на личните финанси. Служителите и консултантите от NN България, които се включват като лектори и ментори по програмата, съвместно с учениците разглеждат финансови казуси и примери от практиката, като ги насочват във вземането на адекватни финансови решения за реализиране на важни житейските цели – добро образование, защита от различни рискове, осигуряване на добър стандарт на живот.”- каза Николай Стойков, Главен изпълнителен директор на NN Пенсионно осигуряване и на NN Животозастраховане.
Жозе Салойо, управител на БНП Париба Лични Финанси в България заяви: „Ние подкрепяме проекта от самия му старт, защото сме убедени, че това е важна част от отговорността на водещите финансови институции към обществото. Днес финансовата грамотност е по-важна от всякога и затова ние сме щастливи, че можем да предадем огромния опит на нашата компания и да дадем своя принос младите хора да научат как да управляват разумно личните си финанси, защото така ще бъдат отговорни потребители в бъдеще.“
Като един от водещите партньори на програмата от тази учебна година се включи и УниKредит Булбанк: „Партньорството на УниКредит Булбанк с JA България е част от международната инициатива Social Impact Banking на УниКредит. Повишаването на финансовата култура е един от приоритетите на инициативата. JA беше избрана от УниКредит Булбанк за един от официалните партньори на Social Impact Banking в България, защото предлагат широка платформа за предаване на финансов и бизнес опит на българските ученици. Крайната ни цел е: по-информирани млади хора, които разумно и умело да управляват парите си“, коментира Теодора Петкова – председател на УС и Главен Изпълнителен Директор на банката.
В края на курса през юни 2020 г. учениците от 34-те класа ще разпознават начините, по които финансовите избори влияят върху качеството им на живот. Като заключителен елемент от обучението най-активните ученици ще участват във финансов иновационен лагер „Практични финанси“, който JA България ще организира през май 2020 г.