KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

За чуждия инвеститор е важна предвидимостта на икономиката

30 март 2015

Орлин Тодоров

Много неща се промениха от 1994 г. насам. Тогава почти нямахме конкуренция, сега е точно обратното – много чуждестранни банки навлязоха на пазара в България под една или друга форма. Самите български банки станаха много по-конкурентноспособни с продуктите и услугите, които предлагат. Непрекъснато се въвеждат нови продукти и услуги, пазарът е много динамичен в това отношение. Що се отнася до софийския клон на банката – за тези седем години бизнесът ни се разви и нарасна значително, спечелихме много клиенти. А от началото на тази година групата е представена в България не само чрез банката, но и чрез пенсионно-осигурителната компания.

 

С какви трудности се сблъсквате при кредитирането на бизнеса в България?

Традиционно кредитният портфейл заема над 50% от активите на софийския клон на ING Банк. За сравнение, в цялата банкова система кредитите представляват по-малко от една трета от активите. Това е дейност, която ние активно ще развиваме и занапред. Като изключим обичайните проблеми при развитието на бизнеса, породени от конкурентната среда, бих посочил няколко неща, които препятствуват работата ни. Законодателството като цяло е в полза на длъжника, а не на кредитора. За една банка е много трудно да събере вземането си по дадено обезпечение. Процедурата е изключително тромава и тежка. Абсолютно задължително е един кредитор, който е поел рискове и комуто се дължат пари да има повече и по-големи права. Това следва да се промени – от години е така, но нищо не се прави. Друг момент, на който би следвало да се обърне внимание е хармонизацията на българските счетоводни стандарти с международните. Естествено финансовите отчети на фирмите следва да отразяват истинското им състояние – в момента това не винаги е така и за една банка е трудно да определи кредитния риск на дадена фирма без допълнителен анализ, което отнема време и ресурси. Трудности предизвиква и непредсказуемият характер на левовия паричен пазар. Не е нормално овърнайт лихвите да достигнат равнища от 25-27%, като два дни преди това са били между 5 и 7%, както се случи преди известно време и след това да се сринат под 2 %. Пазарът се люшка от една крайност до друга, от пълна липса на левове до свръхликвидност, което не е добре. Редно е централната банка и министерството на финансите да имат отношение по този въпрос – наличието на ликвиден левов пазар е предпоставка за по-добра работа на банките, а оттам и за бизнеса, който банките кредитират. В крайна сметка това е важно за икономиката като цяло. Пък и не може да се очаква развитието на капиталовия пазар без да има нормално функциониращ паричен пазар.

 

Какво според Вас трябва де се промени в законодателно отношение и в инвестиционния климат в България, за да се привличат повече и по-големи чуждестранни инвестиции?

От контактите, които имам с чуждестранни инвеститори, мога да направя извода, че това което ги интересува е не-толкова данъчни облекчения и конкретен нисък размер на данък печалба, а като цяло стабилността и предвидимостта на икономическата среда, достъпността до администрацията, възможността лесно и бързо да се решават определени казуси, липсата на враждебност от страна на администрацията, наличието на добронамереност и разбиране, бързината и ефективността на съдебната система при решаване на търговски спорове, свеждането до минимум на бюрократичните и административни бариери. Става дума за неща, които не се отнасят единствено до промяна на нормативната уредба, но и до тълкуването и прилагането на съществуващата нормативна база, както и до манталитета на държавната и общинска администрация, а това не може да се промени със закон. Освен това мисля, че отношението към потенциалните инвеститори често е по-добро, отколкото към реално стъпилите на пазара в България.

 

Какво смятате за кредитирането на малкия и среден бизнес в страната?

Ако някой няма пари и се оплаква от това, вероятно има основание. Друг въпрос е, ако се счита, че банките не отпускат кредити за малкия и средния бизнес. Поне от това, което аз имам като информация, повечето банки имат програми насочени към малкия и среден бизнес, а има вече и банки които са специализирани в тази област. От гледна точка на банките проблемът, е че трудно се намират подходящи реципиенти на банково финансиране, които да съчетават в себе си добър риск и добра доходност. Това води до една доста висока цена на ползвания кредитен ресурс, което естествено не се харесва на средните и малки фирми.

 

ING създадоха тук пенсионен фонд. Предвиждате ли да стъпите и на застрахователния пазар в България?

ING Груп винаги проявява интерес към закупуването на добри и атрактивни активи. Знаете, че ING участва в много придобивания в цял свят. Това е просто един начин за развитие на бизнеса, който не е чужд на ING.

Застраховането е водеща дейност за ING Груп. И особено животозастраховането. Аз отговарям за една част от банковия бизнес на ING в страната, и ми е трудно да говоря за застрахователен бизнес, още повече че подобни решения се вземат в Амстердам. Бих казал, че ако българският пазар на животозастрахователни продукти еволюира достатъчно и има добри перспективи за развитие на този бизнес, то тогава ING би била силно заинтересована да се включи в разпределението на този пазар в България.

в-к КЕШ
Back to all news