KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Виждали ли сте ваша снимка, която ви състарява с години?

30 март 2015

Тази идея е разработена в изследване на Хал Хершфилд от университета в Ню Йорк, който установява, че хората, на които показват техен състарен аватар, модифициран така, че да изглежда много по-възрастен, по-често избират да спестяват за своето бъдеще, отколкото хората, на които показват техен несъстарен аватар. За да разберем защо това може да повиши спестяванията ни, ще разгледаме концепцията за емпатичните празнини.

Горещи и студени решения
През 1996 г. поведенческият икономист Джордж Льовенщайн пише за влиянието на вътрешни фактори върху процеса на вземане на решения. Когато сме гладни или ядосани, например, може да действаме по начин, по който не бихме действали при нормални обстоятелства и дори може да се почувстваме „извън контрол". Можем да мислим за това като за две различни състояния: „горещо състояние", когато сме емоционални или сетивата ни са възбудени, и „студено състояние", когато гледаме на нещата безстрастно и спокойно.
Решенията, които вземаме в горещо състояние, често са в противоречие с тези, които обикновено вземаме в студено състояние. Например, ако ходим на пазар следобед (студено състояние) по-скоро ще посегнем към малко маруля и зеленчуци, за да си направим салата за вечеря, но ако се прибираме вкъщи след работа, гладни и уморени след дългия ден (горещо състояние), искаме само лесно и бързо да вземем храна за вкъщи.

Чужди на самите себе си
Последващо проучване на Льошенщайн и неговия колега, поведенческия икономист Дан Ариели, показа, че нашите желания зависят от моментното ни състояние, макар самите ние да сме склонни да подценяваме колко различно се чувстваме в различни условия. Това подценяване на промяната в нашите предпочитания – а оттам и на нашите решения, които могат да има финансови последици – се нарича емпатична празнина.

„Аз в момента" срещу „аз по-късно"
Емпатичната празнина е не само между нашeто горещо и студено аз; но и между нашето настоящо и бъдещо аз.
Много от нас знаят, че трябва да заделят повече за своята пенсия, но след това не успяват да го направят. Изкушаващо е да харчим пари за неща, на които да се радваме днес, вместо да ги спестяваме за бъдещето.
Въпреки това, най-добрият начин да предотвратим вземането на решения, които не са в наш интерес, е като подобрим емоционалната връзка между нашите различни „аз". По-ярката представа за това как ще изглеждаме като по-стари може да ни помогне да сме по-съпричастни с нашето бъдещо „аз”.

Преодоляване на емпатичната празнина
Снимката, която ни състарява, или изкуствено състареният аватар може да ни причинят неприятно чувство. Но от друга страна те ни помагат да си представим бъдещите последици от решенията, които вземаме днес.
Те могат да стеснят емпатичната празнина или да подобрят емоционалната връзка между нашето бъдещо и настоящо аз, като ни подтикнат да спестяваме повече за бъдещето.
Ето защо следващия път, когато трябва да вземете решение за размера на пенсионните си вноски, помислете за текущите задължения на своето настоящо аз и за това как искате да живеете, когато се пенсионирате. Това може да промени нашето финансово поведение - сега и в бъдеще.

Източник: http://www.ezonomics.com/
Back to all news