Вие сте необвързани? Предлагаме ви девет съвета за успешно спестяване
Понякога може да ви изглежда, че светът е пълен със семейства и двойки, но всъщност статистиката показва, че по-голямата част от хората живеят сами.
Това да сте необвързани ви дава шанс да разпределяте равномерно финансовите задължения, независимо дали става въпрос за данъчно облагане, закупуване на нов имот или просто резервация за почивка.
Ако продължите да четете, ще откриете топ съветите на Елвира Еспарза, която пише в испанската версия на сайта на ING eZonomics- EnNaranja.com.
1. Съставете си бюджет и се придържайте към негоПървата стъпка е съставянето на месечен бюджет. Той трябва да отрази фиксираните доходи и разходи на домакинството (вноски по ипотека, наем, стоки от първа необходимост, и т.н.), както и по-малките и несъществени разходи (вечеря навън и забавление). Уверете се, че бюджетираната сума е по-малка от общия ви доход - така спестяванията ви ще продължат да растат. След това анализирайте бюджета в подробности, за да видите откъде можете да спестите допълнително.
2. Сравнявайте финансовите условия, които ви предлагат различните доставчици на комунални услуги Намаляването на сметката за ток може да се окаже по-лесно, отколкото си мислите. Просто трябва да изключвате осветлението в празните стаи, да спирате кранчето, когато си миете зъбите, и да не увеличавате прекомерно градусите, когато се отоплявате. Също така добре би било да преглеждате всички договори за електроенергия, вода и телекомуникационни услуги най-малко веднъж годишно и да сменяте доставчиците, когато се появят по-добри финансови условия, ако това е възможно. Един изпитан метод за намиране на добри сделки е да се разровите в сайтове, които сравняват и предлагат най-ниските цени на пазара.
3. Отървете се от стационарния телефон Много хора избират пакетни услуги, които съчетават стационарен телефон, мобилен телефон, интернет и телевизор, въпреки че използват домашния си телефон рядко. Ако смятате, че да останете без стационарен телефон е опция за вас, тогава може да спестите около 170 лв. на година. Друг вариант е да делите безжичния интернет с някой съсед - разделянето на разходите води до потенциално удвояване на спестяванията.
4. Гответе в по-големи количества и замразявайте
Когато живеете сами, защо да не си приготвяте храна в такова количество, че да я консумирате в продължение на няколко дни? Много по-лесно е да направите по-голямо количество и да го замразите, отколкото да приготвяте само една порция. В допълнение, опитайте се да си направите и няколко обяда накуп, по този начин евентуално ще съкратите разходите си през работната седмица.
5. Използвайте обществения транспорт Пътуването с обществения транспорт може да ви спести много пари. Седмичните, месечните или годишните карти излизат много по-евтино, отколкото да плащате за еднократни пътувания. Ако се нуждаете от кола, опитайте се да я използвате основно за пътувания извън града, за отиване и връщане от работа в компанията на колеги или за групови пътувания, за да намалите разходите си.
6. Отчитане на разходите и картите
Направете преоценка на таксите за банкови услуги, включително за кредитни и дебитни карти. Принципът на инерцията означава, че е по-лесно да не правите нищо, да оставяте картите да се подновяват автоматично всяка година, без да проверявате дали има промени в таксите и политиките. Питайте дали има по-подходяща опция за вас и се уверете, че се възползвате от най-добрата възможна оферта.
7. Купувайте на разпродажба За спестовника е безценно да закупи мечтания артикул с 50% намаление. Сайтове като италианския yoox.com могат да предложат реални сделки. Придържайте се към това да закупувате това, от което се нуждаете, а за да се поглезите се възползвайте от сезонните намаления. Избягвайте да купувате на кредит, а ако все пак го направите, по-добре да изплатите цялата сума преди лихвите да се натрупат, обикновено в края на месеца.
8. Това е билетът Забавленията могат да струват скъпо. Помислете за закупуване на билети предварително или онлайн, независимо дали става въпрос за театър, концерт или по-евтино представление. Ако ще ходите на кино, по-добре се възползвайте от намаленията през седмицата или от билетите за групи, които често излизат по-изгодно.
9. Почивка извън туристическия сезон
Необвързаните могат да си позволят да пътуват извън сезона по-лесно отколкото семействата с деца. Друго предимство на тези почивки е, че местата не са препълнени с туристи. Цените извън сезона са по-ниски и следователно настаняването в единична стая е добър вариант. Друга възможни опции са програмите за настаняване в дома на местен жител или споделянето на апартамент с приятели.
Сами по себе си потенциалните спестявания от тези дейности, може да ви изглеждат малки, но когато ги съберете се получава значителна сума, която може да бъде спестявана всяка година. По този начин ще увеличите капитала, с който разполагате за инвестиции и подобряване на финансовото си положение в името на едно по-добро бъдеще.