Как предпочитате да планирате пътуването си - месеци по-рано или в последния момент?
31 юли 2015
Очакване с нетърпение
Независимо дали става въпрос за предстояща морска ваканция, за ски почивка в Алпите, или за пикник на час път от дома, според някои вълнението от подготовката на ваканцията е част от удоволствието. Бягство от града в последния момент може да се окаже страхотно преживяване (и то е предпочетено от 46% от респондентите в анкетата), но според Psyblog (Psychology Blog) съществуват изследвания, които показват, че „очакването на хубави неща, които предстоят да ни се случат, доставя огромно удоволствие“.
От Psyblog добавят, че споменът от събитието допринася за нивото ни на щастие, но не толкова, колкото удоволствието от очакването с нетърпение.
От емоционална гледна точка се оказва, че планирането с месеци по-рано може би е по-добрият вариант от впускането в приключение в последния момент.
Фонд „Ваканция“
От финансова гледна точка може би също има смисъл да планираме по-рано. Едно от ключовите условия за безгрижна почивка е да се уверим, че разходите могат да бъдат посрещнати, без да причинят финансово затруднение.
Проучване на eZonomics относно стратегията за спестяване на средства за почивка показва как може да се справим по-лесно с бюджета за нашата ваканция.
Проучването препоръчва да се определи желаната дестинация и продължителността на пътуването, да се предвидят възможните разходи (в това число път, храна, настаняване, разглеждане на забележителности) и да се създаде специален фонд за почивка, в който редовно да се отделят средства. Ако е фиксирана конкретна дата за пътуване, очакваните разходи трябва да се разделят на оставащият брой месеци до заминаването, за да се определи по колко трябва да се спестява всеки месец.
Когато пътувате на място с валута, различна от тази във вашата страна, добра идея е да предвидите буферна сума, в случай на промени във валутния курс.
Back to all news