KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Ученици решаваха казус „Здраве и финанси в градска среда“ в края на програмата Практични финанси

27 юни 2019

Общо 57 ученици от 27 училища в 24 града се включиха в решаване на казуса „Здраве и финанси в градска среда“ в рамките на провелия се иновационен лагер в края на преподаване на програмата „Практични финанси“ за учебната 2018/2019 учебна година. Най-запалените и ангажирани младежи от общо 1100, които изучаваха предмета в клас през тази учебна година свериха знанията и аналитичните си умения със свои съученици от цялата страна, подкрепени от ментори от бизнеса.

Жури в състав д-р Красимир Маринов, маркетинг мениджър на NN България, Моника Максимова, Директор „Човешки ресурси“ в БНП Париба Лични Финанси, Даниел Ганев, Изпълнителен директор на Карол Капитал Мениджмънт и Апостол Дянков, Мениджър „Устойчиво развитие“  на JA България оцени решенията на казуса и излъчи като победители идеите на три екипа.



На първо място беше класиран екип „Балонени мечти“ с участници Георги Димитров от ПТГ „Н. Й. Вапцаров“, Враца, Памела Атанасова от МГ „Д-р П. Берон“, Варна, Яна Гешовска от ПГ по керамика, Елин Пелин, Ния Неделчева от МГ „Баба Тонка“, Русе и Свилена Богданова от СУ „В. Левски“, с. Черни Осъм. Екипът даде най-оптимално решение на практическия казус, като защити битовото решение на героите в казуса с финансова обосновка на предложените към тях действия.



На второ място се класира екип „Мечтатели - Реализатори“, с ученици Сергей Събев от ПГ по транспорт, Разлог, Павлина Спасова от ЕГ „Акад. Л. Стоянов“, Благоевград, Мирела Генкова от МГ „Д-р П. Берон“, Варна, Виктория Вировска от ПГ по транспорт и мениджмънт, Казанлък, Мартина Георгиева, ПГ по ресторантьорство, Враца и Димитрия Стаменова от СУ „П. Хилендарски“, Пловдив. Те предложиха комплексно решение на поставения казус, като представянето им се отличи с изключително точни данни и задълбочен анализ.



На трето място журито класира екип “Free Fighters”, в който участваха учениците Стефан Пенев от ПМГ „К. Величков“, Пазарджик, Тюлин Мустафа от ПГИИ „Джон Атанасов“, Търговище, Александра Митева от МГ „Баба Тонка“, Русе, Анна Пенчева от ПГ по икономика „Ал. Константинов“, Кърджали и Даниела Груева от ПГ по керамика, Елин Пелин. Екипът направи артистично представяне на своето решение, като взеха под внимание всички елементи на предложения казус.

Инициативата е елемент от проекта, стартиран от JA България и финансовия сектор у нас, в лицето на 8 браншови организации - Асоциация на банките в България (АББ), Асоциация на българските застрахователи (АБЗ), Българска асоциация за лизинг (БАЛ), Българска асоциация за потребителско кредитиране (БАПК), Българска асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване (БАДДПО), Българска асоциация на застрахователните брокери (БАЗБ), Българска асоциация на лицензираните инвестиционни посредници (БАЛИП), Българска асоциация на управляващите дружества (БАУД). Институционални партньори на проекта са Министерство на науката и образованието (МОН), Комисия за финансов надзор (КФН), Национална агенция за приходите (НАП). Финансирането е осигурено от Европейската банка за възстановяване и развитие, с Инициатива за общностите, БНП Париба Лични Финанси, NN България и Финансова група Karoll. Бизнес доброволци от БНП Париба, NN България, Karoll, Булстрад Живот Виена Иншурънс Груп, ДЗИ и ПОК „Доверие“ АД, посещават 50-те училища в цялата страна като бизнес ментори и помагат на учениците и учителите да включат темата за личните финанси в своето ежедневие.

Управлението на личните финанси има пряко отражение върху качеството на живот на хората. Запазена марка на програмите на JA е тази възможност още от 15-16 години млади хора да се поставят в обувките на големите и да взимат решение и за своето, и на своите семейства финансово бъдеще. Благодаря на всички ментори от компаниите партньори, които подкрепиха учениците в придобиването на този опит“ – каза Милена Стойчева, изпълнителен директор на JA България.

През 2018/2019 учебна година „Практични финанси“ се преподаваше в София, Габрово, Варна, Разлог, Бургас, Златица, Благоевград, Пазарджик, Пловдив, Русе, Сливен, Г. Оряховица, Ямбол, Казанлък, Вълчи дол, Враца, Ловеч, Видин, Вършец, Тетевен, Провадия, Добрич, Златоград, Пирдоп, Елин Пелин, Велико Търново и Кърджали. Ето какво споделят партньорите от бизнеса за участието на доброволците в клас:

„Практични финанси“ е един от важните проекти в България, който NN подкрепя в съответствие с глобалната ни програма „NN Future Matters“.  Целта на програмата е да помага на хората да подобрят финансовото си благосъстояние и да развият икономическите си възможности, така че да могат по-добре да осъществяват стремежите си и да преодоляват икономическите трудности в живота. Учениците в  „Практични финанси“ могат да черпят знания за управлението на личните финанси директно от финансови специалисти с много опит, които с примери от реалния икономически живот успяват да създадат интерес и да вдъхновят младите хора в усвояването на нови знания за финансите. Същевременно енергията, любопитството и добрите резултати на младите участници са основната ни мотивация като компания да продължим подкрепата си за проекта и през следващата (2019/2020) учебна година.”, сподели д-р Красимир Маринов, маркетинг мениджър на NN България. 

„Финалът на втората година от проекта „Практични финанси“ доказва, че инициативите за повишаване на финансовата култура на хората имат висока добавена стойност и помагат за изграждането на поколение от знаещи и добре подготвени потребители на финансови услуги. С радост забелязваме, че учениците оценяват не само параметрите на различните предложения и казуси, но и изживяването и качеството на живот, свързани с тях, което показва, че развиват добър житейски усет към преподаваната материя. Подкрепата на подобни проекти е заложена в ДНК на компанията ни. За нас, като корпоративен партньор на „Практични финанси“, това е инвестиция в бъдещето, тъй като колкото повече знания имат хората, толкова по-добре ще управляват парите си и ще могат да реализират важните си планове с помощта на доверен и отговорен партньор като БНП Париба Лични Финанси“, сподели управителят на БНП Париба Лични Финанси Жозе Салойо.

„Повишаването на финансовата грамотност е важна тема за България – има какво да се желае и при учениците, и при възрастните в това отношение и затова ние, като компания, смятаме, че е важно да помагаме и да полагаме усилия в тази посока. А програмата „Практични финанси“ е наистина практична и аз съм сигурен, че учениците от тези 27 училища, които участваха в инициативата днес ще взимат от утре по-разумни решения и ще предадат своите знания и на хората около тях“ – заключи Даниел Ганев изпълнителен директор на Карол Капитал Мениджмънт.

Учебният курс по „Практични финанси“ се състои от 12 теми, които покриват 72 часа и се преподава в гимназиален етап, като част от часовете по избираема и факултативна подготовка в средни, профилирани, професионални и езикови училища. Учениците от 50-те класа вече разпознават начините, по които финансовите избори влияят върху качеството им на живот.

През следващата учебна година програмата „Практични финанси“ ще бъде отворена и за всички училища в страната, които желаят да я въведат в раздел „Б“ и раздел „В“ на своите учебни планове.
Back to all news