KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Трябва да направиш финансов избор? Твоята култура може да ти окаже по-голямо влияние, отколкото си мислиш

28 октомври 2015

Традиционният отговор е, че съществуват характерни различия между хората - някои от нас са пестеливи, а други не са. Що се отнася до отделните държави, те се различават по демографски фактори, достъпа до кредити, очакванията за определен доход или несигурност. Всичко това е вярно, но това може да не е цялата истина. Възможно е също така нашето отношение към  спестовността да е формирано на базата на културни фактори, за които ние може дори да не подозираме. Два факта подсказват за това.

Силата на ценностите

Примери за държави с традиция в спестяването са Южна Корея, Китай и Сингапур. Хенг-Фу Зоу от Китайската академия по икономика и мениджмънт в Пекин твърди, че това може да се дължи на културата: всички тези страни са повлияни от конфуцианството и даоизма, които проповядват добродетелта „пестеливост“. Мрачен пример е описан от Уили Белтън и Рут Юейфо Ойелора от Грузинския институт по технологии. Те посочват, че американците, които са били роби, спестяват значително по-малко в сравнение с другите американци, дори ако имат еднакви доходи. Това според тях показва, че „наследството“ от робството може да е все още с нас. Робите не са можели да притежават собственост и така и не са изградили спестовна култура. Според авторите тази липса на спестовност е била предадена от поколение на поколение.

Миналото се обажда…

Голям  брой изследвания подкрепят факта, че днешните ни нагласи са формирани на базата на далечното минало. Ето някои примери. Алберто Алезина и колегите му от Харвардския университет, твърдят че обществата, които преди векове са използвали селскостопански методи, базирани на работа с плуг, поддържат в по-голяма степен полово неравенство днес, отколкото други общества. Дейвид Фийлдинг от Новозеландския университет в Отаго има предположения, че части от Англия с големи еврейски общности в Средновековието, са по-толерантни към имигрантите днес. Културата има значение и се формира чрез историята. Ние можем да добавим и езика като важен фактор. Ние говорим за бъдещето като за нещо пред нас: очакваме го с нетърпение.

Завръщане в бъдещето

Ако нещо е пред нас, ние можем да го визуализираме. По този начин нашият език може да предположи, че бъдещето е предвидимо, като в някои отношения не е точно така. Ние не всеки път например можем да предвидим рецесии. Това може да ни струва скъпо, тъй като може да доведе до подценяване на ситуацията. Не всеки обаче е склонен към тази грешка. Съобщава се, че племето аймара в Андите говори за миналото сякаш то е пред тях, а за бъдещето сякаш е зад тях. Не само историята на нашето общество влияе върху вземането на решения. По този начин се формира и нашата лична история. Икономистите Стефан Нагел и Улрайк Малмендие, които живеят в Калифорния твърдят, че тези хора, които са страдали от рецесии в техните формиращи години са по-чувствителни към риска дори десетилетия по-късно.

Свободен избор?

Въпросът тук е прост. Това, което ние определяме като съзнателен, свободен избор за това колко да спестим или в какво да инвестираме, може да бъде формирано от нашата лична история, език и култура.
Това не означава, че тези избори са ирационални или грешни - възможно е да се спести прекалено много, както и твърде малко, но трябва да сме наясно, че нашите решения са зависими от повече фактори, отколкото си мислим.
Back to all news