KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Участието в „Социални иновации" учи младежите да гледат на света социално и предприемчиво не само по време на състезанието, но и извън него

29 януари 2020

През 2020 г. Джуниър Ачийвмънт Европа и NN Group ще си партнират за шеста поредна година в международното състезание „Социални иновации”, давайки възможност на млади хора да генерират идеи и да търсят решения на съвременни социални проблеми. По време на разработката на своите идеи учениците в  проекта „Социални иновации” са подкрепени от бизнес ментори от екипа на NN.

Непосредствено преди старта на новия сезон на „Социални иновации” на Джуниър Ачийвмънт ви срещаме с Любослав Аначков и Йордан Андреев, победителите от миналогодишното състезание. Учениците от софийската гимназия СПГЕ „Джон Атанасов“ с преподавател Емилия Пенева споделят впечатления от участието си, разказват за постигнатия успех, както и за ролята на ментора в този формат.



С каква идея екипът на So-bikers се включи в състезанието?

Йордан: Нашият екип се включи с реален прототип - електрически велосипед, оборудван със слънчеви панели. Целта на този мотор е да помага на  хората да се придвижват в града без автомобил или обществен транспорт. По този начин те ще щадят околната среда и ще спестяват по 100 евро на месец от горивото за автомобила си.

Любослав: Идеята ни беше за оптимизация на съществуващи велосипеди и превръщането им в електрически и монтирането на слънчеви панели, които да ги зареждат. Нашата услуга прави цената на крайния продукт по-ниска за потребителите, защото не се налага те да купуват нов велосипед, а само да надградят стария си велосипед и да го направят електрически. 

Доволни ли сте от участието си в „Социални иновации“ 2019 и защо се включихте?

Йордан: Много съм доволен, защото имах възможността да се запозная с нови хора, които ми помагаха по време на състезанието, а също така успях да посетя глобалната конференция на Джуниър Ачийвмънт, която се проведе във Виена.

Любослав:  Честно да си призная, състезанието отваря доста врати за човек, който има идея и прави реализирането ѝ по-лесно. По този начин активните и находчиви младежи получават необходимото внимание и възможности, за да се реализират и да тръгнат по пътя, който искат. Освен това получават стимул да се развиват.



Може ли менторът да допринесе за успеха на отбора и с какво?

Йордан: Менторът е от изключително значение за успеха на отбора, защото той има повече житейски и професионален опит и може да насочва отбора в правилната посока, помагайки със съвети и коментари. Смятам, че менторът може да помогне на състезателите да стигнат далеч не само в състезанието, а и извън него.

Любослав: Особено ценна е помощта на менторите в разработката на идеята, понеже повечето ученически групи измислят иновативна идея непосредствено преди състезанието и трябва за кратко време да я развият и подготвят. Менторът помага много не само в този момент, но и в момента, в който трябва да се прави бюджет или друг вид предвиждане; много се улеснява работата, когато знаеш, че има човек, който да провери дали не си допуснал грешка.
Бихте ли се включили отново?

Йордан: Всъщност вече кандидатствах с нова идея и нов екип в новия сезон на състезанието; веднъж вече успях и сега искам да видя дали новата идея може да пожъне успех, на което много се надявам, и скоро ще разбера.

Любослав: Мисля, че да! Провокирането на учениците да работят по социална идея, да мислят социално и предприемчиво, ги кара да мислят по този начин по принцип. Светът ни все повече се нуждае от социални иновации.


Back to all news