KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Сметни си сам пенсията

30 март 2015

В сайтовете на останалите на пазара седем лицензирани пенсионни компании (след сливането на ПОК „Доверие“ и БПОД) всеки клиент може да намери полезна информация. Понякога тя изглежда толкова забавна, че клиентите се впускат в безкрайни изчисления, за да установят кой би бил най-изгодният размер на месечна вноска за допълнителна пенсия и след колко години ще е добре да се пенсионират.
Почти всеки клиент на пенсионна компания може да сметне

На колко ще възлиза пенсията му

ако се пенсионира след определен по негов избор брой години. Например в сайта на ING (www.ing.bg) ще намерите виртуален калкулатор, който ще ви покаже как ще се натрупват средствата по вашата си сметка, ако в продължение на колкото вие определите години всеки месец внасяте определена от вас сума. Освен това за секунди ще разберете и какъв ще бъде размерът на вашата пенсия, ако искате да я получавате месечно в продължение на 5, 10 или 15 години например.
Същата операция можете да направите и на сайта на ПОД „Алианц България“: (www.allianz.bg). Тук ще получите информация каква ще е натрупаната сума по вашата партида след определен брой години и какъв ще е размерът на пенсията, която ще получавате за една, пет, двадесет години или пожизнена (която започва да се изплаща на различна възраст в зависимост от това дали сте мъж или жена).
Тази on line услуга можете да ползвате и ако сте клиент на „Лукойл гарант“ (www.lukoilgarant.bg), както и на ПОК „Съгласие“ (www.saglasie.bg).

Спестих ли данъци

В част от сайтовете на пенсионноосигурителните компании ще намерите и сектор, в който да изчислите какъв данък общ доход ще спестите, ако си правите определени по размер вноски за допълнително доброволно пенсионно осигуряване. В една от секциите на сайта на пенсионно дружество ING (www.ing.bg) ще намерите калкулатор, в който можете да посочите доход след приспадане на разходите, който ще ви сметне какъв е дължимият от вас данък, ако не се осигурявате доброволно за допълнителна пенсия. А за сравнение можете да изчислите данъчното си бреме и ако правите вноски в пенсионен фонд. Разликата в сумите, които дължите в двата случая на хазната, ще ви подейства успокояващо. Данъчният калкулатор не можете да намерите в сайтовете на ПОД „Алианц България“.
Същото упражнение можете да направите и в сайта на ПОК „Съгласие“. Пенсионните компании уточняват, че данъчните им калкулатори са валидни за действащите в момента данъчни закони, така че, ако си правите сметка за следващите години, изчакайте да видите какви ще бъдат данъците, които парламентът ще гласува за следващата година.

Само On line заявление? Остаряло

Естествено всички компании предлагат услугата да си попълните on line заявление за регистрация в даден пенсионен фонд. Това помага на компанията да обработи предварително истинското хартиено заявление и да ви прати във време и място, удобни за вас, посредник, който да свърши цялата работа, без да ви отнема много време. Така или иначе тази услуга вече придоби популярност и вече се приема като нещо обичайно.
Интересна новост в някои от сайтовете на пенсионните компании е възможността чрез собственото си ЕГН всеки да провери дали попада в списъка на осигурените лица в професионалния или универсалния пенсионен фонд на дадена компания. Вероятността да не знаете къде сте осигурен съществува, защото по време на активната кампания за набиране на осигурени лица посредниците на дружествата попълваха заявление от името на хора, които дори не познават. Резултатът от това беше, че ако даден човек има дублирано заявление, подлежеше на служебно разпределение в някой от фондовете, направено от Държавната агенция за осигурителен надзор.

По-интересният въпрос е кога пенсионните дружества ще решат, че е възможно клиентите да управляват партидите си on-line, да имат достъп до информацията и състоянието на сметката си по всяко време, без да се налага за това да се посещава офиса на дружеството. Към момента подобие на тази услуга може да се намери на сайта на ПОАД „Нютон сила“ (www.newton-sila.com), на „Лукойл гарант“ (http://info.lukoilgarant.bg/) и на ПОК „Доверие“ (https://members.poc-doverie.bg), където е записано, че след въвеждане на парола или осигурителен номер можете да получите справка за състоянието на индивидуалната ви партида. Дали тази услуга работи може да каже само лице, което е осигурено в някое от двете дружества. При всички положения обаче услугата не предлага възможност да се разпореждате с партидата си или да правите превод към сметката си.

Мадлена Далкалъчева
Back to all news