KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Ще затънете или ще изплувате, ако се случи най-лошото?

12 май 2017

29% от европейците нямат никакви спестявания


Проучване на ING International Survey Savings 2017 показва, че едва 36% от тези, които имат спестявания, биха преживели с тях само три месеца, дори и по-малко.

Да се задържиш на повърхността в тези трудни времена, означава да бъдеш подготвен винаги, дори и когато животът върви добре. Когато става въпрос за пари, това означава да създадеш финансов буфер от спестявания, който да ти помогне да изградиш финансова стабилност и сигурност.

Въпреки това проучването на ING International Survey Savings 2017, в което са участвали над 14 000 човека от 15 страни, показва, че средно 29% от хората в Европа нямат никакви спестявания. Почти трима на всеки 10 възрастни (18+ години) нямат спестявания в банката, които да покрият спешни случаи, други неочаквани разходи или специални поводи.

Съществуват различия в отделните държави. 29% от хората в Полша признават, че нямат никакви спестявания. По-малко от една четвърт (24%) в Холандия също нямат спестявания, както и в Белгия, Франция и Великобритания. Хората в Румъния са изложени на най-голям риск от неочаквани разходи, тъй като 45% от тях нямат никакви спестявания. След  Румъния се нарежда и Германия с 34%. Люксембург е държавата, в която само 13% не са спестили нищо. Въпреки това резултатите показват, че малка част от гражданите там имат дългове или спестявания.
Ако да пестите е трудно, защо не инвестирате в активи, които носят по-добра възвращаемост?

Проучването на  ING International Survey Savings 2017 сочи, че повече от половината от анкетираните не са склонни да инвестират дори 10% от спестяванията си във финансови продукти и активи, дори ако могат да си го позволят. Само 17% смятат, че биха инвестирали в акции. Повечето хора не само не са склонни да инвестират в акции, облигации или фондове, но посочват, че има малък шанс за финансова възвращаемост.

Оказва се, че най-често срещаните активи в Европа, САЩ и Австралия са срочните депозити и спестовните сметки, следвани от недвижимите имоти.

Back to all news