KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Шест въпросa, които трябва да си зададем преди да вземем финансово решение

22 октомври 2015

Задаването на правилните въпроси може да ни помогне, когато ни се налага да вземем по-сериозни финансови решения. Всъщност нашите емоции, пристрастия и стари грешки могат да направят, така че  вземането на най-разумните решения да се окаже трудно.

Някои въпроси могат да хвърлят нова светлина върху последиците от даден избор - например цената, която ще платим за дългосрочните си финансови цели, се определя спрямо търсенето в момента.

Правилните въпроси могат да помогнат на хората да решат кои фактори могат да бъдат контролирани и къде могат да бъдат направени промени.

  1. Какви са нашите цели и стремежи? Да се запитаме какви са нашите дългосрочни и краткосрочни стремежи, за да разберем кои са по-важните за нас. Един от начините за разглеждане на този въпрос е да си представим себе си в по-зряла възраст, след години. Както обяви поведенческият икономист Дан Голдщайн в 2011 TED Talk, нашите мечти и нужди могат да бъдат много различни от тези в момента. Това е свързано със склонността ни да се фокусираме в настоящето.
  2. Какви са възможности ни за постигането на тези цели? Може да има повече от един избор. Необходимо е да обмислим всички възможности една по една. Да не забравяме, че начинът, по който са представени различните варианти, може да окаже влияние върху начина, по който ги възприемаме, защото представлява своеобразно насочване към специфичен избор. Това може да бъде опасно когато се опитваме да вземем обективно и безпристрастно решение, което е най-подходящо за конкретната ситуация.
  3. Какви са предимствата на всеки потенциален избор? Как може всеки вариант да ни помогне да се доближим до целите си? Някои потенциални ползи могат да бъдат очевидни, други по-малко видими. Има ли наистина голяма вероятност предимствата да станат реалност или те се базират на предубеждения към ситуацията? Как правенето на тези избори може да повлияе върху други ситуации или на замесените в тях хора? Не трябва да се страхуваме да отхвърлим предишните си избори в полза на нови такива, когато наяве излизат нови факти.
  4. Какво трябва да пожертваме за всеки избор? Какви са конкретните рискове, свързани с всеки вариант? Нека да си изясним възможните разходи във финансово отношение. Също така съществува ли скрита цена, която трябва да заплатим? След като направим своя избор, какви ползи или възможности по пътя могат да бъдат загубени? Може да има смисъл да намалим краткосрочните печалби в името на по-добри такива в дългосрочен план. Въпреки че, както в небезвестния експеримент с бонбоните маршмелоу, обикновено на хората им е трудно да отложат във времето възможността за незабавно удовлетворение в полза на нещо по-добро в бъдеще.
  5. Какво е възможно да загубим? Какво е най-лошото нещо, което може да се случи и може ли да живеем с него? Страхът от загубата на нещо в комбинация с естествената ни инерция може да ни спре да правим промени, за да подобрим живота си. Понякога тези страхове не са реалистични. Въпреки това, дори и най-добрите решения няма напълно да ни предпазят от лоши събития или липса на късмет. Добре е да отделим време, за да помислим върху потенциалните загуби, които могат да възникнат поради някакво конкретно решение, и как може да се възстановим след тях. Може да запомним изводите и да ги включим в бъдещия си начин на действие.
  6. Има ли някакви алтернативи, които още не са обмислени? Например ако вземането на решение е свързано с поемане на допълнителен дълг, може да проучим дали има и друг начин за постигане на целта. Нейното постигане със закъснение ще ни окаже ли някакво влияние? Или пък резултатът от решението е обвързан с конкретен период от време? Ситуациите се променят с времето, така че е добре да бъдем в крак с промените. В дългосрочен план може да се окаже по-добре да предвидим възможности за промяна на посоката, ако се налага. Не се тревожете за невъзвръщаеми разходи; понякога разумният подход се крие в това да се учим от грешките си, да продължим напред и да намалим загубите си. Да знаем кога да се отдръпнем от лош избор също е ключово умение.

В заключение

Нека се уверим, че сме взели своето решение чак след като нещата са добре обмислени. Може да си направим конкретен план за действие и да бъдем търпеливи.
Всяка стъпка, която правим, трябва да бъде в посока на финансовото състояние, което ще ни даде възможност да постигнем целта си.
Може в съзнанието си да поддържаме картина на това, което се опитваме да постигнем. Дори може да използваме реална снимка за вдъхновение. Например можем да създадем специална банкова сметка и да я наименуваме с името на нашата цел.
Невероятно е с колко прости действия можем да се мотивираме да следваме мечтата си.

Back to all news