1. Довършете фразата „Да си родител е…”
З.М.: Да си родител е съвкупност от емоции - радост, щастие, гордост, понякога тревога и сълзи. Имам син на 20 години, който в момента е студент във Варна. Благодарна съм, че имах възможност да отгледам детето си в добри условия и да му създам възможност да продължи с образованието си след 12-ти клас. Той имаше право на избор за университет и специалност.
2. Освен емоционално, как можем да подкрепяме децата си?
З.М.: За мен емоционалната подкрепа във всеки един етап от живота на детето е много важна. Разговорите, споделянето и съветите му дават сигурност и спокойствие, че е в правилната посока, и че това, което преживява, е част от неговото израстване. Както моят син, така и всички други деца, имат мечти, желания, които до голяма степен са свързани и с финансова подкрепа - извънкласни занимания, спорт, изкуство, на по-късен етап - образование или нещо друго, което ще спомогне за правилната ориентация за бъдещата реализация на детето.
3. Какъв съвет най-често давате на детето си във връзка с управлението на личните финанси?
З.М.: Съветите са много. Говорим си за приходи и разходи, как се управлява месечен бюджет. Най - често го съветвам в началото на всеки месец на един лист да си запише задължителните разходи като наем на квартирата, консумативи и материали за университета. След което следват списъците за разходите за храна и извънкласни занимания. Така той придобива ясна представа как да си разпредели бюджета, който всеки месец е фиксиран, и дали ще му остане сума за забавления.
4. Кои са най-често допусканите родителски грешки?
З.М.: Неизбежно е допускането на грешки. В повечето случаи, включително и аз като родител, се учех в движение. Грешките, които според мен най-често допускаме, е прекомерното задоволяване на желанията на нашите деца, предимно с неща, които в повечето случаи са излишни. Забелязвам дори сериозен стремеж на родители да изграждат погрешна представа в децата си за света около тях. Наблягат повече на материалната страна във възпитанието им, което изгражда погрешна ценностна система. Това създава непрекъснато съревнование между децата още от ранна възраст.
5. Кога е най-подходящият момент да започнем да спестяваме за нашите деца?
З.М.: Най-подходящият момент да започнем да планираме финансово бъдещето на нашите деца е от момента на раждане. Както се грижим за храната, здравето и удобствата на детето, така трябва да отделяме средства и за неговото развитие като порасне. Най-важният фактор във финансовото планиране е времето, а не толкова финансовият ресурс. С малки постъпления за дълъг период би могъл за се постигне добър резултат. Естествено тук от голямо значение е и начина на управление, който родителят ще избере.
Среща с финансов консултант ще бъде много полезна за всеки родител, защото информацията е най-важното средство за взимане на правилни решения.
6. Какво ще научат от вашата презентация посетителите на „Академия за родители” в Русе?
З.М.: Всички гости на Академията в Русе ще могат да научат как да подкрепят финансово изборите на своите деца, независимо дали става въпрос за тяхното образование в бъдеще или други дейности по пътя към тяхната самостоятелност.