KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Нощните сови или ранобудните чучулиги печелят повече?

13 октомври 2015

Често се приема, че ранобудните хора са работохолици и са изключително отговорни, докато любителите на късните часове са по-лениви.
В действителност нещата не са толкова прости. Когато не си доспиваме, ние може да вземем по-лоши решения от обикновено относно личните си финанси, както и за всичко останало.
Ако сте будни в късните часове на нощта, може би поради силната лунна светлина, може да загубите часове сън. Изкуственото осветление може да влоши нещата, изкушавайки ви да останете след стандартния час за лягане.
Доказано е, че липсата на сън причинява раздразнителност, депресия и е в основата на лошото ни представяне, както и предизвиква множество други неблагоприятни ефекти.

Спечелете повече с по-малко?

Изследванията показват, че хората с по-високи доходи често спят по-малко, както се споменава в тази статия на New York Times. Може би те се приспособяват по-лесно и това им помага в работата. Но може би не трябва да губим прекалено много сън в името на кариерата.
Хората с по-високи доходи може и да спят по-малко, но това не означава, че между двете неща има причинно-следствена връзка. Също така не означава, че хората могат да се справят само с четири часа сън на нощ, както веднъж сподели бившият министър-председател на Великобритания Маргарет Тачър.
Всъщност Фондация US Sleep твърди, че повечето възрастни се нуждаят от най-малко седем часа, за да се чувстват освежени и готови да се справят с целия ден.

Можем да спечелим повече, ако спим оптимален брой часове

Freakonomics podcast разглежда доказателствата, че с течение на времето хората могат в действителност да спечелят повече пари, ако спят оптимален брой часове. Може би ползите за здравето могат да помогнат на хората да се справят по-добре с всички свои задачи, да поемат повече отговорности, както и да избегнат синдрома „бърнаут“.
Freakonomics разглежда изследването на икономистите Матьо Гибсън и Джефри Шрьодер от Калифорнийския университет в Сан Диего. Тяхното изследване разкрива, че хората, живеещи в западния край на часовата зона, която получава един час повече дневна светлина, получават средно по-малко сън от тези на източния край. Интересното е, че това има връзка с по-високите заплати.
"Ние открихме, че постоянното увеличаване на съня с един час на седмица за всички в даден град, увеличава заплатите на това място с около 4,5%," сподели Гибсън.

Да преспим с мисълта

Популярен съвет, който е често даван за решаването на труден проблем е да „преспиш с него”, за да намериш отговор. Твърди се, че сънят стимулира креативността - и в действителност има много научна подкрепа за това твърдение.
Британският невролог Ръсел Фостър обяснява по време на участието си в 2013 TED Talk интересни факти за съня: „Нашата способност да излезем с нови решения на сложни проблеми се засилва благодарение на съня през нощта.”
Сънят ни помага да „осмислим” случилото се през деня, но Фостър казва, че много от нас спят само по 6,5 часа на нощ в сравнение с осем часа през 50-те години на XX в. „Огромна част от обществото ни се лишава от сън", казва той. Може би си заслужава да се преспи с особено трудни и сложни финансови проблеми, освобождавайки част от съзнанието си  за измисляне на по-добро решение.
Важно е това, че когато спим повече, имаме по-малко време да свършим работата си. Но от друга страна ще я изпълним много по-добре.

Back to all news