KBC logo
arrow
contacts icon contacts icon

Contact us

online clients widget icon online clients widget icon

Digital Portal

piece price piece price

Unit Value

calculator widget icon calculator widget icon

Pension Calculator

Как да се справим с бюджета през януари?

24 януари 2019



Януари е един от най-трудните във финансово отношение месеци през годината, поне що се отнася до личните ни финанси. Поредицата от празници, започнали още през декември и продължили  в първите дни от новата година,  са съпроводени с големи разходи, резултат от  импулсивното ни пазаруване около Коледа и не доброто планиране на личните финанси.

Как обаче да организираме бюджета си така, че хем да имаме средства за любимите си хобита, хем да покриваме ежедневните си разходи и нужди, хем да ни останат пари до така чаканата първа заплата за годината?

Ето няколко полезни съвета

Съставете си бюджет

Да, не е приятно да се ограничавате, но ако не искате да останете без пари в периода между изминалите празници и следващата заплата, планирайте разходите си. Съставянето на бюджет не е трудно, особено ако предварително знаете какво точно ще купите и какви сметки ви предстои да платите. Разходите за транспорт, комунални услуги, джобни пари са от регулярните,  които задължително трябва да предвидите. Ако детето ви иска играчка, която трудно можете да си позволите, защото това е целият ви бюджет за пазаруване – намерете по-евтин заместител. Пазарувайте според възможностите си, а не според това какво бихте искали да имате. 

Пазарувайте само със списък

Избягвайте да купувате допълнителни продукти - дори да са на промоция. Решението да си купите един продукт може да ви накара да се отпуснете и увеличава шансовете да си купите още нещо. Това е като да влезете в магазин само за една стока и да си тръгнете с пълна пазарска количка. Купуването на стока от разпродажба може да доведе до купуване на още няколко артикула, които не са намалени. Дайте си сметка и дали наистина се нуждаете от нещата, които сте на път да купите.

Пазарувайте, но плащайте само в брой

Импулсивното закупуване на продукти с кредитна карта може да ви причини проблеми в бъдеще. Отложеното плащане за след месец е свързано с неприятното чувство за плащане след получаване на стоката. Отдавна известен факт, е че пазаруването с кредитна карта може да доведе и до неприятни последици като прекалено харчене.
Когато бюджетирате, не пропускайте да се информирате за таксите, дори за таксите за доставка, ако пазарувате онлайн например. Дори да са няколко лева, ако направите поръчки от различни сайтове, общата сума може да бъде сериозна.

Пазете се от думата „безплатно“

Офертата за безплатна доставка, плати-едно-вземи-едно-безплатно и други „безплатни“ предложения са създадени с цел привличане. Влиянието им е толкова силно, че ученият и автор Дан Ариели често изписва думата с главни букви - "FREE!" (БЕЗПЛАТНО). Цените работят по различен начин – системата плати-едно-вземи-едно-безплатно има потенциала да продаде повече продукти, отколкото 50% намаление.

Избягвайте пазаруване, когато сте под въздействие на емоции

Когато сте стресирани, дори гладни или в друго крайно емоционално състояние, по-добре не вземайте решения за покупки. В такива моменти вие сте по-склонни да търсите продукт, който задоволява моментното ви желание. Изследвания потвърждават, че използването на мека светлина или подходяща музика могат да направят пазаруването по-привлекателно и да насърчат клиентите да разглеждат по-дълго.

Останете дисциплинирани по отношение на своите финанси

Празниците идват и отминават, а финансовите ни цели - защита при непредвидени обстоятелства, добро образование на децата, покупка на дом, допълнителен доход за годините след пенсиониране, и много други - изискват да бъдем последователни в дългосрочен план.
Златната формула при управление на разходите е: 50% от заплатата да отива за базисни нужди, 30% за качество на живот и, разбира се, 20% трябва да отиват за инвестиции.
Умелото управление на личните финанси, за което може да се консултираме и със специалист, е важно за реализиране на житейските ни цели.

В заключение

Нека се уверим, че всяко финансово решение е добре обмислено. Всяка стъпка, която правим, трябва да допринася за постигане на нашите краткосрочни и дългосрочни финансови цели. Да не забравяме, че празниците идват и си отиват, но макар и емоционално ангажирани в този период, ние не трябва да сме финансово неразумни.


Back to all news