Децата нямат финансови тревоги като възрастните, защото техните нужди се покриват от родителите. Как тогава да ги научите на финансова и спестовна отговорност?
Повечето от вас сигурно си спомнят или са чували от родителите си да казват: „Да не мислиш, че парите растат по дърветата?“ Тези думи обикновено са изречени от изнервен възрастен, който се бори с желанието си да удовлетвори капризите на детето си и невъзможността да си го позволи.
Възпитанието на адекватно отношение към парите у подрастващите е от голямо значение. Повече от половината младежи, участвали в проучване, изпитват затруднения свързани с управлението на финансите си и плащането на сметки. По-малко от една трета от анкетираните имат бегли познания какво е лихвен процент или инфлация.
Способността да управлявате парите си, независимо дали става въпрос за непредвидени ситуации или за спестявания за след пенсионна възраст, зависи от това какво сте научили в детските си години.
Според проучване умението да се пести, развито при децата, има дълготраен ефект, когато те пораснат. Професор Анна-Мария Лусарди от университета Джордж Вашингтон смята, че финансовата грамотност зависи от семейната финансова стабилност. Ако вашето семейство има пенсионни или спестовни фондове, тогава детето ви е много по-склонно да прецени и предвиди финансовите рискове.
Ето няколко съвета как да направите детето си „финансов гений“:
1. Насърчавайте детето си да набляга на предмета математика
Един от предметите, които могат да окажат влияние върху финансовата грамотност на детето ви, е математика. Според професор Шон Кол от Harvard Business School повечето финансови решения се взимат по-лесно, когато човек умее да борави с числата.
Много хора взeмат неправилни финансови решения, защото не разбират ползите от различните възможности, с които разполагат.
2. Обвържете джобните пари с домакинството
От една страна, децата, които разполагат с повече джобни пари, осъзнават по-добре финансовата отговорност. От друга страна, според някои проучвания даването на джобни пари не е добра стратегия.
Ако не сте фиксирали определена сума за джобни пари, а давате на детето, когато си поиска, може би е добра идея да ги обвържете с домакински задължения. По този начин малчуганът ще осъзнае, че трябва да ги заслужи. Ако изберете тази стратегия обаче, е важно да осъзнавате риска, че децата могат да ви искат пари всеки път, когато изискате от тях да свършат нещо вместо вас.
3. Обсъждайте дълговете с децата
Много родители не обсъждат финансовите си проблеми с децата. Ако имате дългове, може би е по-добре да споделите за тях. Изследване на университета в Северна Каролина показва, че децата в училищна възраст са наясно с финансовата ситуация, в която се намират родителите им, независимо дали тя се обсъжда вкъщи или не.
Това може би е най-подходящото време да разговаряте за това какво можете и какво не можете да си позволите. По този начин децата се учат да правят трудни избори, както и на самоконтрол, когато искат да задоволят моментните си потребности.
4. Обяснявайте решенията, които вземате по време на пазаруване
Децата се учат като копират моделите на поведение, обясняват д-р Дейвид Уайтбред и д-р Сю Бингам от Университета в Кеймбридж. Всяко излизане до магазина и всеки купен подарък може да бъде добра възможност да се обясни разликата между желание и потребност.
В своята книга „Mind Over Money“ психологът Клаудия Хамънд казва, че когато харчите, децата наблюдават. Така че когато наблягате на това защо сте взели определено финансово решение, кое е добро и кое не, това наистина може да бъде от полза.
5. Покажете им, че работата носи възнаграждение
Да давате пари на децата срещу високи оценки в училище, не е най-добрата стратегия за възпитание на мотивирани и самоуверени млади хора.
Като им покажете разликата между настоящата им позиция и какъв ще бъде животът им след години, им помагате да разберат последствията от решенията, които взимат. В дългосрочен план това ще повлияе на финансовото им поведение.
6. Парите не означават непременно щастие
Парите могат да ви купят щастие, но всичко зависи от това за какво и как ги харчите. Проучване показва, че удовлетворението е много по-голямо, когато получавате за подарък преживяване, отколкото материални придобивки. Една от причините е, че хората свикват с материалните придобивки прекалено бързо, докато преживяванията остават за дълго, тъй като се споделят с близките хора.
Ако децата ви научат поне част от тези уроци, бъдете сигурни, че се движите в правилната посока.