ING ще управлява три пенсионни фонда в България
30 март 2015
Орлин Тодоров, Директор Корпоративно банкиране
ING Банк клон София
- Г-н Тодоров, ING Груп е една от най-големите холандски и европейски финансови институции. В България тя е известна с дейността си като банка, но по света ING предлага и други финансови услуги. Какви са те?
- ING Груп е холандска финансова група, която съществува под това наименование от 10 години, въпреки че корените и са далеч назад във времето. ING Груп е втората по размер на активите холандска компания след "Роял Дъч Петролиум" - холандската част на "Шел", и е една от най-големите финансови институции в Европа. Според някои от последните класации е на трето място.
В този си вид ING Груп е резултат от много сливания и поглъщания. Има две, обаче, които са с решаващо значение за облика на групата и маркират създаването й. Първото е от 1989 г. между бившата НМБ Банк и Пост банк. След това, през 1991 г. те поглъщат една много голяма застрахователна компания в Холандия - Национале Недерланден и образуват ING . Това е съкращение от "Интернационале Недерланден Груп". Групата развива три основни дейности - банково дело, застраховане и управление на активи.
В този смисъл ING не е само банка, но това тук не е широко известно, поради простата причина, че в България функционира само банката. ING е финансова компания, която има три дейности, едната от които е банковата. Освен традиционно силното присъствие на ING Банк в Азия и Латинска Америка, банката увеличи влиянието си на практика в цяла Европа с поглъщането на белгийската BBL (Банк Брюксел Ламбер), германската BHF (Берлинер Ханделс унд Франкфуртер Банк), английската Barings, полската Bank Slaski и др. Но въпреки това по-голямата част от приходите на групата идва от застраховане, а не от банково дело.
- Кога стъпи ING Банк в България?
- Това е първата голяма международна банка, която установи свое присъствие в България през октомври 1994 г.
- Кои са клиентите ви в България?
- Клиентите ни са три основни групи. Това са чуждите компании, които инвестират в България, големите български фирми, някои от които в резултат на процеса на приватизация станаха собственост на чужди компании и много голям брой по-малки частни български фирми, но с активна международна дейност. Отскоро вече поглеждаме малко по-задълбочено и към този сегмент от пазара, който обхваща малките и средни фирми.
Петдесет процента от активите ни са кредити, ние не сме спестовна каса, а банка в истинския смисъл на думата.
- Доскоро ING Банк обслужваше у нас само корпоративни клиенти. Достъпни ли са вече продуктите ви и за гражданите? Кой има достъп до продуктите ви на дребно?
- Всеки. Но не го популяризираме толкова, тъй като се обръщаме предимно към персонала на нашите съществуващи корпоративни клиенти и в общи линии смятаме, че това, което предлагаме, е добро. Нашите продукти са малко по-различни от останалите, по-изчистени са, по-лесни са, по-достъпни са.
- Говореше се, че имате интерес да влезете и в пенсионното осигуряване в България.
- Ние купуваме съществуваща компания. Името й вече е променено на "ING пенсионно-осигурително дружество". В момента се финализира сделката и в най-кратък срок официално ще бъде обявено нашето навлизане на пенсионния пазар. Дружеството ще управлява три пенсионни фонда - професионален, универсален и доброволен.
- В България вече започна активна кампания по набиране на клиенти на пенсионните фондове. До края на септември всеки българин, роден след 31 декември 1959 г., трябва да си избере универсален фонд. С какво мислите да ги привлечете?
- Само в Централна и Източна Европа ING има около 7 милиона клиенти. Ние не сме аматьори в тази дейност. Имаме опит, традиции, познания, както в предоставянето на пенсионни услуги със стандартно за ING качество, така и в управлението на средства. По света ING управлява 600 млрд. Евро активи на всички глобални пазари. ING знае как да управлява парите и точно това очакват нашите клиенти. Те идват при нас, освен заради всичко друго, и заради сигурността, която ING представлява. Един пенсионен фонд от втория стълб - допълнителното задължително осигуряване - обхваща всички хора, родени след 31 декември 1959 г. Това са млади хора, някои от тях ще ползват придобивките от пенсионните продукти след период от 20 - 25 г. Тук става дума за дългосрочен бизнес, за финансова сигурност и стабилност. Аз не съм убеден, че всеки би могъл да предложи тази сигурност и стабилност, която предлага ING. Човек трябва малко да помисли. Не е все едно къде ще си държиш парите.
- В кои градове ING Банк има офиси?
- От 1994 г. функционира офисът ни в София, който е клон на Амстердам, а през май 1998 г. разкрихме офис във Варна. Той покрива източната част на България - Варна, Добрич, Бургас, Разград, Шумен. Офисът се развива много добре.
- По света ING е много известна и с дейността си на инвестиционен посредник. Какво предлагате у нас?
- Българският капиталов пазар е извънредно неразвит, но ние се занимаваме с такава дейност. Бяхме първата банка в България, с помощта на която един наш клиент емитира дълг. Това беше "Солвей-Соди". Това е съвсем нов продукт за нашия пазар, никой не го беше правил дотогава. Миналата година разработихме програма за "Солвей-Соди" за емитиране на краткосрочни дългови инструменти на стойност 20 млн. лв.. Програмата е тригодишна, с издаване на шестмесечни дългови ценни книжа. В момента тя се развива успешно. Това не е публична емисия, а за ограничен брой клиенти. Подобен продукт в Източна Европа традиционно първо е бил лансиран от ING Банк. И за нас в България беше въпрос на чест и достойнство да бъдем първи.
- Какви са предизвикателствата пред вас в България?
- В известен смисъл пазарът в България е много конкурентен поради факта, че е относително ограничен по обем. Спрямо него банките са много. Трудно е да се работи на този пазар и определено е предизвикателство да развиваме нов бизнес във всяко отношение. Това включва нови продукти за съществуващи клиенти, завоюване на нови клиенти, предлагане на нови продукти и услуги на пазара. При нас базата за сравнение е много висока.
в-к СЕГА
Back to all news