ING Груп има активи за над 720 млрд. евро
30 март 2015
НИКОЛАЙ СТОЙКОВ 31-годишен. Завършил е УНСС, специализирал е в сферата на банковите услуги в Гърция, Англия и Холандия.
В ING Банк е от 1994 г. като началник-отдел “Финансови пазари”. През миналата година заедно със свои колеги от ING Амстердам и пенсионните фондове на ING в Полша разработва плановете за стартиране на пенсионноосигурителните продукти и услуги на ING в България.
Г-н Стойков, избраха ли вече родените след 1960 г. фонд, в който да се осигуряват за втора пенсия, или чакат последния момент - 30 септември?
Макар че още няма официални данни, по наши наблюдения около 65-70% вече са избрали своя фонд. Останалите очевидно желаят да получат повече информация, преди да направят своя избор, и най-вероятно те ще направят това през месеците до септември.
По-голяма доходност ли ще донесат парите, които се влагат в частен фонд, в сравнение с тези, които се дават за държавна пенсия?
Осигуряването в НОИ работи по т.нар. разходо-покривен принцип - вноските на осигуряващите се в момента се изплащат веднага под формата на пенсии. На практика поради демографските промени в страната, както и поради ограничената база на осигуряващите се в трудоспособна възраст, съотношението на осигуряващи се към пенсионери е приблизително 1:1. Така средната пенсия, отнесена към средната работна заплата в края на миналата година, беше около 35%. В тези условия е изключено да се формират излишъци в баланса на НОИ, които да се инвестират, а не е това и целта, тъй като този вид осигуряване работи на принципа на солидарността между поколенията. От друга страна, пенсионните фондове предоставят основно две услуги - администриране на вноските по лични партиди и инвестиране на средствата, акумулирани по тях. Те задължително разпределят доходност и тя зависи от професионализма на инвестиционните мениджъри на фондовете.
Хората най-напред трябва да са сигурни в пенсионноосигурителното дружество. То ще управлява парите им за дълъг период - 20 и повече години. От друга страна, разбира се, трябва да се има предвид и инвестиционната политика, която осигурява по-голяма или по-малка доходност. След време дори това ще се окаже водещият мотив за хората, които ще решат да сменят фонда си. Разбира се, не на последно място са важни и условията и продуктите, които дружеството предлага.
Какви са преимуществата за осигуряващия се във вашия фонд?
Нашите конкурентни преимущества са в различни сфери - сигурността и надеждността, които можем да обезпечим, отделни сегменти от инвестиционната ни политика, пенсионните продукти, финансовите аспекти на нашите услуги, каналите за комуникация с нашите клиенти, включително използването на нови технологии, професионалните ни стандарти за работа и за нашите услуги и продукти и др. ING е институция с над 720 млрд. евро активи, управляваме още 500 млрд. евро активи на други институции. Пенсионното осигуряване е много важна част от нашия бизнес по света. ING има пенсионни фондове в над 28 страни по света с над 155 млрд. евро пенсионни активи. Особено успешна е дейността ни в Източна Европа - в Полша притежаваме втория по големина пенсионен фонд с 1,8 млн. клиенти, фондовете ни в Чехия и Унгария имат по над 400 хил. клиенти. Съвсем естествено беше да стартираме и в България.
Покрай кампанията за задължително допълнително осигуряване увеличи ли се броят на клиентите, които искат да правят вноски и за трета - допълнителна доброволна пенсия?
Определено да. Така хората получиха информация за изгодите, които им дава допълнителното пенсионно осигуряване. Освен формирането на допълнителна пенсия, данъчните преференции са също силна мотивация за хората да правят вноски в доброволен фонд, както е и навсякъде по света.
Значи, от една страна, пестим данъци. А отделените за пенсии пари ще ни донесат ли лихва?
Да. Много от хората използват пенсионните си вноски като дългосрочен спестовен влог. Парите във фонда се управляват от професионални мениджъри и при всички положения носят по-висока доходност в сравнение с традиционните спестовни инструменти - спестовни сметки и депозити в банки.
За последните две години доходността, разпределена от доброволните фондове, е между 6 и 14 процента.
Освен това пенсионните фондове имат значителни данъчни преференции в сравнение с личните инвестиции на физическите лица.
В момента около 52% от активите ни са във валута. Ако ситуацията наложи, процентът ще бъде увеличен. Така ние се стремим да осигурим протекция за парите на нашите клиенти срещу съществени промени в пазарните условия.
Как може човек да разбере колко данък спестява и колко пари ще натрупа по сметката си, ако внася в “Ай Ен Джи”?В Интернет-сайта ни www.ing.bg има калкулатори, с които това се изчислява съвсем лесно. Трябва само да въведе заплатата, която получава, и вноската, която може да си позволи. Веднага ще види и данъка, който спестява. Ако въведе и годините, през които ще внася тази сума, ще разбере и колко пари ще има натрупани в края на периода.
списание България Бизнес
Back to all news