„Готов ли съм да платя повече?“ и още пет съвета за закупуване на жилище
04 май 2016
Много хора мечтаят за преместване в по-голям дом или в по-приятен квартал.
Въпреки това изглежда, че има полза от това да си представяте обратната ситуация, а именно, че не притежавате своя имот. Този начин на мислене може да ви помогне да се разграничите от личните емоции и те да не повлияят на решението ви за покупка, продажба или реновиране.
Ако се отдалечите малко, ще имате възможност да видите цялата картина и ще избегнете някои мисловни „капани“.
Предлагаме ви още пет съвета за настоящи и бъдещи собственици на жилища.
1. Представете си, че не го притежавате
Когато хората са собственици на даден предмет, те са склонни да го ценят повече. Този ефект на притежанието е доказан за малки предмети, като например чаши за кафе. Може да се окаже, че той има много по-голямо отражение, когато става въпрос за купуване или продаване на жилище. Както е обяснено по-горе, защо не се опитате да успокоите емоциите си като си представите, че имотът е на някой друг?
2. Изгубеното е изгубено
Може да ви бъде трудно да се решите да продадете дадена инвестиция, която е довела до загуба на парите ви - дори това да е логично от финансова гледна точка. Една от причините е вече изгубените средства, за които хората продължават да мислят, вместо да се насочат към бъдещите потенциални печалби или загуби. Икономистът Крис Дилоу пише по тази тема в блога на eZonomics следното: „Да продължаваме да размишляваме върху отминалите загуби от имоти или акции е безсмислено. По-важното е да се гледа към потенциалните печалби или загуби, а не към отминали такива.“
3. Увереност срещу реалност
Британският финансов регулатор пише в свой доклад, че прекалената самоувереност може да изкуши хората да заемат от банката прекалено много пари за ипотечен кредит. Големият дълг може да доведе до много проблеми. Един от начините да надвиете прекалената самоувереност е да подложите личните си финанси на „стрес тест". Например, помислете как ще се отрази на вноските ви, ако има увеличение на лихвения процент, доходите на домакинството ви намалеят или се появи спешен случай, който изисква изразходване на много средства. Включете също и стандартните разходи за всеки собственик на имот като ремонти, застраховки и данъци. Това са част от задълженията, които новодомците често забравят.
4. „Готов ли съм да платя повече?“
Може да звучи странно, но понякога да заплатите повече в началото, може да ви спести средства в дългосрочен план. Според международно проучване за домове и ипотеки на ING от 2013 г. мнозинството от хора в Европа, които са смятали изплащането на ипотека за лесно, не са го направили толкова бързо, колкото биха могли. При наличие на ниски лихвени проценти това може да се превърне в пропусната възможност. Някои собственици може да имат основателни причини да не плащат повече, особено ако се борят да свържат двата края или ако допълнителните такси са високи. Често обаче хората имат навика да се придържат към това, което са правели винаги, пускайки се по течението.
5. Следете новините, за да сте в крак с тенденциите на пазара на недвижими имоти
Ако новините отчитат, че цените на жилищата се повишават, бъдещият купувач може да се почувства принуден да купи имот веднага. В такива моменти е добре да се замислите дали чувството за спешност не ви подвежда. Новините обикновено ни правят впечатление точно когато сме на прага да вземем важно решение. По-важното обаче е да имате обективна оценка на ситуацията. В примера с жилищата наблюдаването на нивата на цените за по-дълъг период от време, например в рамките на няколко години, може да ви помогне да погледнете на днешните цени под друг начин. Запомнете: цените на индивидуалните имоти могат да бъдат по-променливи от индексите на цените на жилищата на пазара като цяло.
6. Внимавайте със съседите
Да живеете на улица с дружелюбни съседи има своите предимства. Това, което остава незабелязано обаче е, че техните навици могат да се предадат и на вас. Проучване в Холандия показва, че ако един съсед си купи нова кола, другите също са склонни да го направят, дори ако нямат нужда. Закупуването на жилище в луксозен район може да ви струва повече от очакваното.
Back to all news